Airless Kullanma Prensipleri

TEMELLER Halen ABD’de yılda 600 milyon galon üzerinde mimari ve koruyucu 100 boya üreticisi bulunmaktadır. Mimari kaplamalar evlerden ticari ve endüstriyel binalara kadar her şeyi kaplamada kullanılan dekoratif kaplamalardır. Koruyucu kaplamalar temel olarak köprülerden su kulelerine, beton ve çeliği koruyan her şeyi kaplamada kullanılan korozyon

TEMELLER

Halen ABD’de yılda 600 milyon galon üzerinde mimari ve koruyucu  100 boya üreticisi bulunmaktadır.
Mimari kaplamalar evlerden ticari ve endüstriyel binalara kadar her şeyi kaplamada kullanılan dekoratif kaplamalardır.

Koruyucu kaplamalar temel olarak köprülerden su kulelerine, beton ve çeliği koruyan her şeyi kaplamada kullanılan korozyon kontrollü kaplamalardır. Çoğu zaman bu kaplamalar iki bileşenli malzemelerdir.
Kaplamaların çoğunluğu boya atölyelerinde, genelde profesyonel boya inspektörleri tarafından satılmaktadır.
Hemen hemen her kaplama dört temel bileşen içerir:

 • Bağlayıcı Madde, Reçine veya Polimer- Uygulama öncesi diğer bileşenleri bir araya getirir ve kaplamanın uygulandığı yüzeyde koruyucu bir film oluşturur. Bağlayıcılar yağlar, vernikler ve proteinler olabilir.
 • Pigment – dekoratif renkler ve bazen korozyon direnci sağlayan yüzeyi gizleyen ince katı parçacıklardır. Bir çeşit demir cevheri olan doğal boya, yoğun bir şekilde bir pigment olarak kullanılır ve zeytin yeşili rengindedir.
 • Çözücü-kaplama uygulama sırasında ve  malzemenin akışına yardımcı olur. Örneğin, su şeker için bir çözücüdür. Bununla birlikte, birçok kaplama formülasyonunda, bir solvent olarak anılan bir kimyasal madde hiçbir şeyi çözmeyebilir, sadece formülasyonu inceltebilir.
 • Katkı maddeleri-genel olarak, imalatçılara yardımcı olmak, uygulama özelliklerini arttırmak veya kaplama özelliklerini iyileştirmek de dahil olmak üzere bir ya da daha fazla nedenden dolayı kaplamalara katılır. Örneğin, bazı katkı maddeleri, kaplama sertleştikten sonra küf oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
  Boyalar ve diğer kaplamalar içerdikleri katıların hacmi ile derecelendirilir. Mimari kaplama endüstrisindeki neredeyse herkes, kaplamaların “düşük”, “orta” ve “yüksek” katı içeriğine değinmekle birlikte, bu kategorilere yerleştirilen miktarda veya sınırda bir şey bulunmamaktadır. Kaplamalar için tipik bir değer seti:

  • Düşük Katılar = % 20-30 katılar
  • Orta Katı = % 30-50 katılar
  • Yüksek Katılar = % 100’e kadar katılar

Kaplamalarda (düşük, orta veya yüksek) bulunan katıların tipik miktarını göz önünde bulundurarak popüler mimari kaplamaların katı içeriğini görüntülemek için kolay bir yöntem sağlar.

Airless(Havasız Sprey) Madde Tanımlaması

Airless(havasız) sprey sıkıştırılmış hava kullanılmadan atomize olur veya sıvıyı küçük damlacıklara böler. Airless(havasız) sistemde, sıvı yüksek basınç altında bir sprey ucu ile pompalanır. Uç boyutu ve basıncı, malzeme akış oranını belirleyen şeydir.

Uç ayrıca fan kalıbını oluşturur. Aksine, hava sprey sistemleri atomizasyona ulaşmak için boya akımına basınçlı hava enjekte eder.

Airless(havasız) spreyde, hızlı hareket eden yüksek basınçlı sıvı akışı, akışkanın viskozitesini (akışa direnç) ve yüzey gerilimini aşmak için gereken enerjiyi sprey oluşturmak için sağlar.

Tabancadan sprey yapımında, yüksek basınç, küçük bir uçtan sıvı aktarır. Sıvı, yüksek bir hızda katı bir akım halinde ortaya çıkar. Katı akım havaya çarptığında bozulur. Bu bozulma, sıvıyı başlangıçta parçalara böler, daha sonra en sonunda sprey kalıbını oluşturan çok küçük damlaları böler.

Airless(Havasız) Sprey Cihazlarının Avantajları

Airless(havasız) spreyler, kaplamaların uygulanması için kolay ve ekonomik bir yol sağlar. Profesyonel inspektörler, airless(havasız) spreyleri çeşitli nedenlerden ötürü kullanmayı tercih ederler, en popüler olanları:

 • Hızlı- airless(havasız) sprey daha hızlıdır, böylece daha az iş gücü kullanarak, daha kısa sürede daha fazla iş tamamlanabilir. Airless(havasız) sprey, fırçalamaya veya rulo yapmaya göre 10 kat daha hızlıdır.
 • Kalite-airless(havasız) spreyler, her yüzeyde eşit bir kat boya üretir ve tutarlı,kaliteli bir yüzey bırakır.
 • Çok yönlülük – airless(havasız) spreyler geniş bir kaplama alanı aralığı için kullanılabilir.İç ve dış işler de dahil olmak üzere malzeme,işyerinden işyerine kolayca taşınabilir.

Boyama İnspektörleri Birliği (PDCA), boya inspektörleri ve ilgili endüstri birliği tarafından yürütülen araştırmalar, airless(havasız) spreyin ressamların boyama sürelerinin % 50 ila % 75’i arasında tasarruf edebildiğini gösteriyor. Airless(havasız) sprey:

 • Fırça uygulamalarına göre en az 10 kat daha hızlı
 • Rulo uygulamalararına göre en az 4 kat daha hızlı

Bir fırça veya rulo uygulamasını kullanmak kısa vadede maliyet açısından uygun gibi görünebilir, ancak uzun vadede emek en az iki katına mal olabilir!

Tekdüze Kaplama İçin Airless(Havasız) Sprey

airless-kullanma-prensipleri-gorsel-2

Spreyin ne kadar hızlı olduğunu diğer yöntemlerle karşılaştırıldığını düşünmek önemlidir.Spreyin pürüzlü yüzeylerde bile tutarlı bir kalite kaplaması sağladığı müşteriniz için aynı derecede önemli.

Airless(Havasız) sprey, aşağıdakileri yapmanıza izin verir:
 • İşleri daha çabuk bitirin
  • Kısa hava pencerelerini bitirin
  • Baştan sona bir işyerinde kalın, kurulum emeklerinden tasarruf edin
 • Daha az iş gücü ile daha fazla işi tamamlama
 • Kaplamaların daha iyi performans göstermesi için tutarlı bir mil yapısı sağlayın
 • Düzgün bir kalitede sonlandırma
 1. Sprey Ucu
  1. Farklı delik boyutları kullanarak spreyin akışkan miktarını denetler.
  2. Delik şekli sprey modelini belirler.
  3. Çoğu Graco uçları, engel çıkarmak için elle ters pozisyona çevrilebilir.
 2. Motor ve Sürüş Sistemi
  1. Pompayı çalıştıran ağır hizmet tipi bir sistem
 3. Basınç Kontrolü
  1. Pompadan alınan sıvı basıncını düzenlemek için kullanılır.

D-Pompa

 • Sıvı Bölümü olarak da adlandırılır.
  • Evden sprey tabancasına düzgün bir yüksek basınçlı akış sağlar.

E-Tabanca

 • Malzeme için açma / kapama vanası gibi davranır.

Hava Destekli Airless(Havasız) Sprey

Malzeme, geleneksel airlessden daha düşük basınçta tabancaya teslim edilir (1500 – 3000 psi’ye karşı 500 – 1500 psi) ve kısmen küçük bir uçla spreylenir. Tam spreyleme, sprey fanının kenarlarına az miktarda hava (5 – 35 psi) ekleyerek gerçekleştirilir – daha yumuşak bir desen, daha fazla kontrol, daha yüksek aktarım verimi ve daha az aşırı spreyleme ile sonuçlanır.

 1. Sprey Uçlu Hava / Başlık
  1. Farklı delik boyutları kullanarak akım miktarını denetler ve havayı sprey fanına yönlendirir.
 2. Tabanca
  1. Malzeme için açma / kapama vanası gibi davranır.
 3. Hava Ayar Vanası
  1. Hava basıncına baştan sona kolayca yumuşak, daha tutarlı bir desen ile sonuçlanacak şekilde hava ucunu uça doğru iletmek için 8 hava geçidi kullanır.
 4. Bağlanmış Akışkan / Hava Hortumu
  1. Hava hortumu ile birleştirilmiş akışkan hortum, iki ayrı hortumu yönetmeyi ortadan kaldırır.
 5. Dijital Ekran
  1. Pompadan alınan sıvı basıncını düzenlemek için kullanılır.
  2. Sprey sırasında sıkı basınç kontrolü yapılmalıdır.
 6. Kanıtlanmış Dayanıklılık Pompası
  1. Pistonlu pompa, en ağır malzemelerin bile tutarlı bir şekilde hazırlanmasını ve pompalanmasını sağlar.
  2. Kanıtlanmış tasarım ve sağlam yapıdadır.
 7. Hava Kompresörü
  1. Entegre kompresör, tabancaya hava tedarik eder.

Airless(Havasız) Sprey Uçları

Bu küçük, değiştirilebilir parça büyük bir rol oynamaktadır.

Airless(Havasız) Sprey Ucu;

 • Akışkan yayılmasını = uygulanan kaplama miktarı belirler.
 • Sprey düzenini (fan genişliği) belirler.

İş için doğru sprey ucunu seçmek önemli bir karardır.

Graco Uçları

Tüm Graco uçları airless(havasız) sprey uçlarının üretiminde kullanılan en aşınmaya dirençli tungsten karbit ürününün en üst sınıfından yapılır. Her uç pazarda kendine has bir kullanımı olduğundan, Graco aşağıdaki sprey ucu seçimini sunar:

TersA-Temizleme (RAC): Piyasadaki en yaygın kullanılan geri dönüşlü uç ve cilalardan macunlara kadar çeşitli kaplamalar için kullanılabilir. Geri döndürülebilir uçlar, kesintileri ortadan kaldırmanın ideal bir yoludur. Ters çevrilebilir bir uçla tıkanıklıklar, ters konumdayken uç boyunca sadece spreyleyerek kolaylıkla temizlenir. İnspektörler  ucu çıkarmadan, uç boyutlarını saniyeler içinde değiştirebilirler. Geri döndürülebilir uçlar 90’ın üzerinde boyutta mevcuttur ve 5000 PSI’a kadar olan basınçlarda derecelendirilmiştir.

İnce Son Düşük Basınç Anahtarı Ucu : Bu uç, iki aşamalı bir atomizasyon prosesi içerir ve aşırı spreylemeyi azaltan ve  spreyin ömrünü uzatarak, yarım basınca yumuşak, tüylü bir sprey deseni oluşturur. Kullanıcı, hava spreyi veya HVLP’den daha hızlı airless(havasız sprey) bir pompa ile ince iş bitirme işlemini gerçekleştirme imkanı verir. Artı, işte tamamen takılabilir ve tüm Graco airless(havasız) spreyler üzerinde çalışan, portatif cihazlarda ve airless(havasız) spreylerle aynı uçları kullanarak kapsamlı bir boyut aralığına sahiptir.

Geniş RAC Anahtarı Ucu: Bu uç, ekstra geniş 24 inç (61 cm) desen ile yüzey alanını iki katına çıkarır. Geniş RAC uçları, daha büyük airless(havasız) sprey gerektiren daha yüksek üretim, yeni inşaat uygulamaları için yapılır.

Ağır Hizmet Anahtarı Ucu: Bu uç, atomize etmek için daha yüksek basınç gerektiren ağır kaplamalar için kullanılır. Ağır hizmet uçları hala geri döndürülebilir ancak kömür macunu gibi çok yapışkan kaplamalarda (gri sap) rotasyona izin vermek için ekstra kalın bir büküm kolu ekleyebilirsiniz.

LineLazer ve FieldLazer Anahtarı ucu: LineLazer ve FieldLazer Sprey Cihazları ile birlikte kullanılır. Düzenli uçları örtüşen bir sprey tekniği için tasarlanmıştır. LineLazer ve FieldLazer uçları, temiz, lazer keskin çizgiler oluşturmak için yumuşak kenarları olmayan  bir desen sağlamak üzere tasarlanmıştır.

İnspektör Düz ucu: RAC uçlarından daha ucuza satın alınabilecek çeşitli boyutlarda standart airless(havasız sprey) uç mevcuttur. Eğer tıkanma meydana gelirse, uç tabancadan çıkarılmalı ve temizlenmeli veya değiştirilmelidir.

İnce Biten Düz ucu: İnce yüzey RAC olarak ince bir kaplama olarak spreyler, ancak tıkandığında temizlemek için çıkarılmalıdır. Tipik olarak, ince tabakalar için kullanılan kaplamaları uygulamaları kolayca bitirin (örn. vernikler). Bu nedenle eğer bu uç kullanılırsa, Tip Filtre Kitinin de kullanılması önerilir.

Değerlendirme Sprey Uçları

Sprey uçları, delik boyutu açısından değerlendirilmiştir. Spreyle yüzeye akan boya miktarı, uç boyut ve basınç ayarına bağlıdır.

Sprey ucunu işinize ve spreyin uç oranına göre boyutlandırın. Spreyin kullanmayı planladığınız ucunu destekleyebildiğinden emin olun.

Spreylenecek boya / kaplamayı düşünün , leke ve emaye hafif iplerle spreylenir, dış lateks boyalar ise sprey uçları gerektiren daha ağır kaplamalardır.

Bir spreyle birden fazla sprey tabancası kullanılabilir. Spreyin birden çok tabanca ucu derecesinin kullanmayı planladığınız uç boyutlarını destekleyebildiğinden emin olun.

Uç Yıpranması

Uç yıpranma  boya ve emek yüzlerce dolara mal olabilir. Doğru sprey ucu seçimi, hangi sprey maddesinin spreylenmesine bakılmaksızın kaliteli bir bitiş sağlamak için gereklidir. Tüm sprey uçları normal kullanımla aşınır. Kaplamaların sprey uçları üzerindeki aşınma etkisini anlamak önemlidir. Tüm kaplamalar aşındırıcı katı maddeler içerir; bazıları diğerlerinden daha fazla aşındırıcıdır. Örneğin, üretim sürecinde katı maddelerden dolayı lateks boya çok aşındırıcı olabilir. Aşındırıcılık seviyesi, katıların ne kadar ince öğütülmüş olduğuna bağlıdır. Graco uçları, airless(havasız) sprey uçları üretiminde kullanılan en aşındırmaya dirençli malzeme olan tungsten karbürün en üst sınıfından yapılır.

Uç Yıpranmasının Etkileri

Bir uç aşınca, uç deliğinin boyutu artar ve fan genişliği azalır.Uç aşınması, sprey modelini etkiler. Fan boyutu orijinal boyutunun  % 25’ini kaybederse, o zaman sprey ucunu değiştirme zamanı geldi. Spreylemeye devam ederseniz, kalitesiz bir sprey işi ve boya ve işçilikten büyük bir israf olur.

airless-kullanma-prensipleri-gorsel-3

12 in.                  Worn to              Worn to                     Worn to
                                  9 in.                   7 in.                           3.5 in.

Örnek: 12 inçlik bir fan desenine sahip olan bir ucun aşınması durumunda  9 inçlik bir fana indirgenmesi, % 25 daha az alanda % 40 daha fazla boya üretecektir. Tutarlı mil kalınlığına ulaşmak için aşma imkansız hale gelir. Yukarıdaki grafik, aşınmış bir ucun bir sprey modeline etkilerini göstermektedir.

Aşınmış bir ucu kullanmak boya ve emek harcıyor

Boya galon başına 15 dolar, işçilik maliyeti saatte 25 dolar ve inspektör saat başına 5 galon boya püskürtür. İnspektör yıpranmış bir uç kullanıyorsa (12 inç fan genişliği 9 inçle aşınmış) harcanmış boya ve saat başına emek harcamaya 36.25 dolarlık ek harcama yapacaktır. Eğer ressam aşınmış ucu kullanmaya devam ederse, ona günde yaklaşık 300 $ mal olacak! Ucu ve pompa aşınmasını azaltmak için iyi bir sprey şekli püskürterek basıncı mümkün olduğunca düşük bırakın. Basıncın düşürülmesi aynı zamanda aşırı spreylemeyi azaltarak boya kazandırır.

Airless(Havasız) Sprey Makineleri Üreticileri tarafından nasıl derecelendirilir?

Basınç derecesi (örneğin 3300 psi) spreyin maksimum çalışma basıncıdır. Bununla birlikte, uçtaki basınç maksimum çalışma basıncına eşit değildir. Hortum uzunluğu, ucu boyutu, spreylenen kaplamanın türü ve hatta filtreler sprey sırasında uçtaki mevcut basınç miktarını etkiler.

 • Beygir Gücü spreycinin motoru veya motoru için bir performans derecelendirmesi. Çeşitli motor tipleri, çalışma hızları ve tork özellikleri mevcuttur. Bu, beygir gücünü distribütörler ve son kullanıcılar için kafa karıştırıcı bir derecelendirme metodu yapar. Bazı inspektörler, daha fazla güç ve daha uzun püskürtücü ömrü anlamına geldiğine inandıkları için en büyük motorun kullanılmasını tercih etmektedirler. Bu mutlaka doğru değildir, motor ve spreyci iş gereksinimlerine uymalıdır.
 • Maksimum Boyutlu Uç- bir spreycinin, iyi bir sprey modelini korurken destekleyebildiği en büyük uç boyutunu belirten bir derecelendirme yapması gerekir. Maksimum uç boyutu, spreylenen kaplamanın türüne ve kaplamanın atomize edilmesi için gerekli basıncın miktarına bağlı olacaktır.

Airless(Havasız) spreyler genellikle aşağıdaki yöntemlerle derecelendirilir:

 • Maksimum uç boyutu
 • Dakikada galon
 • İnç başına pound veya maksimum basınç
 • Beygir gücü
 • Dakikada galon pompanın çıkış kapasitesi ve ucu delik ebadı ile ilişkili bir akış oranı ölçümü.

DİKKAT: Spreycinin çıkış kapasitesini derecelendirmek için endüstri standardı yoktur.

 • psi bir basınç ölçümü.

Spreyci Seçimi: Sorulacak Sekiz Soru

Ne Tür Malzemeler Spreylenir ? Şimdi ve gelecekte?

Spreylediğiniz malzeme türleri, kullandığınız uçların boyutunu belirleyecektir. Çeşitli materyalleri spreylemeyi planlıyorsanız, bir çok yönlü sprey almayı düşünmelisiniz.

Haftada kaç galon spreyleyeceksiniz?

Tam zamanlı bir iş yapmak için yarı zamanlı bir sprey satın almak, birçok inspektörü hayal kırıklığına uğrattı. Uzun vadede, iş için yetersiz olan veya yeterince dayanıklı olmayan bir spreyi tasarruf etmek, kayıp iş gücünde çok pahalıya mal olacak.

Hangi güç kaynakları mevcut? Çoğu iş iç mekanda mı yoksa açık havada mı olacak?

Yanıtlarınız, tek başına güç kaynaklarına dayalı bir birim  (gaz, elektrik, akü veya basınçlı hava) seçmenize yardımcı olacaktır.

Spreylemek için hangi yüzey türleri olacak?

Alçıpan, dış cephe veya beton üzerine sprey uyguluyor musunuz? İş için en iyi spreyi seçmek için gerekli uç boyutlarını ve bitiş kalitesini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kaç tane sprey tabancası kullanacaksınız?

Bir seferde birden fazla tabanca kullanmayı planlıyorsanız, birden fazla tabanca kullanabilen bir birim satın almanız gerekir.

Ne tür işler teklif edeceksiniz?

Her işin kendi gereksinimleri vardır. Yeni inşaat, konut işleri ve ticari işler açısından farklılıklar vardır:

kullanılan kaplamalar, ihtiyaç duyulan ekip büyüklüğü ve mevcut güç kaynakları.

Hangi hortum uzunluklarını kullanacaksınız?

Hortum uzunluğu, iş alanına, spreylenen malzemeye, uç boyutuna ve hortum çapına bağlıdır. Spreyin hortumun uzunluğunu destekleyebilmelidir.

Çoğu Graco spreycileri, AC veya evrensel motorlardan daha uzun uzatma kablosu uzunluklarını destekleyebilen DC motorları kullanmaktadır.

Spreyciler için ne kadar harcamak istersiniz?

Spreyciyi satın almak bir yatırım. Gereğinden az ya da çok vermek  istemiyorsunuz. “Artık ödeyebilir veya daha sonra ödeyebilirsiniz” klişesini aklınızda tutun. Ebatlandırılmış, aşırı işlenmiş spreyciler veya düşük kaliteli ekipmanlardan kaynaklanan kesinti, spreycinin başlangıçtaki düşük satın alma maliyetinden herhangi bir tasarruf hızla yok edebilir.

İyi bir sprey deseni, boya veya kaplamanın tamamen atomize edildiğini ve yüzey üzerinde eşit olarak dağıldığını gösterir. Çeşitli teknikler, sprey modelinin kalitesini belirlemeye yardımcı olur.

 • Basıncın ayarlanması
 • Sprey modelinin hedefi
 • Sprey tabancasının hareketi

Aşağıdaki teknikler, uzun ömürlü bir kalite kaplamasını garanti eder.

Sprey için basıncın ayarlanması

Kaplamayı tamamen atomize eden en düşük basınçta spreylemek en iyisidir. Basınç kontrolü düşük basınç ayarında yapılmalı ve boya tamamen püskürene kadar yavaşça arttırılmalıdır. Sprey kalıbı parmak veya kuyruk varsa, basınç artırılmalıdır.

Not: Spreycinin maksimum basıncı iyi bir sprey şekli elde etmek için yetersiz kalırsa, daha küçük delikli bir sprey ucu kullanılmalıdır. Sprey kalıbının kalitesini test etmek için test desenleri mukavva veya başka atık maddelerden arındırılmalıdır.

Sprey Desenini Amaçlama

Sprey tabancası, yüzeyden yaklaşık 12 inç (30.5 cm) uzakta tutulmalı ve yüzeyde düz olmalıdır (hem yatay hem de dikey olarak). Son derece büyük uçları, iyi bir sprey şekli elde etmek için daha da uzaklaşmanızı gerektirecektir.

İç Kapak Boyaması

Kapak spreylenirken, tabancayı kapağa ileri ve geri spreylemek yerine köşeye doğru spreylenmelidir.

airless-kullanma-prensipleri-gorsel-4

Kaplamanın Kalınlığının Kontrol Edilmesi (Mil Build, 1 Mil = .001 in)

Düzgün kaplamanın anahtarı kat kalınlığını kontrol etmektir. Kaliteli bir bitiş sağlamak için bazı yararlı ipuçları:

Tabakayı kalınlaştırmak veya inceltmek için basıncı ayarlamayın. Basınç, iyi bir sprey deseni ile en düşük basınca ayarlanmalıdır. Kaplama çok kalınsa veya yüzeyden aşağı akıyorsa, aşağıdakilerden biri veya daha fazlası yardımcı olacaktır:

 • Sprey tabancasını daha hızlı hareket ettirin.
 • Daha küçük bir uç deliği boyutu seçin; Spreyin kullanılan ebat ucunu idare edebileceğine dikkat edin.
 • Daha geniş bir fan ile bir uç seçin.
 • Sprey tabancasının yüzeyden yeterince uzakta olduğundan emin olun (yaklaşık 12 “).

Yüzey kaplamıyorsa, aşağıdakilerden biri veya daha fazlası yardımcı olacaktır:

 • Sprey tabancasını yavaşlatınız
 • Daha büyük bir uç seçin
 • Daha dar bir fan genişliğine sahip bir uç seçin
 • Sprey tabancasının yüzeye yeterince yakın olduğundan emin olun (yaklaşık 12 “)
Sprey Motoru

Sprey pompalar üç farklı güç kaynağından çalıştırılabilir: elektrik motoru, gaz motoru ve basınçlı hava. Tüm elektrikli ve gazlı spreylerde motor, sıvı pompasının  kaynağına aktarılmış bir dönme hareketi oluşturur. Graco’nun sprey cihazlarının çoğu, dönen hareketi sıvı pompasının karşılıklı hareketine dönüştürmek için krank milleri ve bağlantı çubukları kullanıyor.Hidrolik spreyler için gücü kaynaktan pompaya aktarmak için de kullanılabilir.
Basınçlı hava motorlarında, havanın akışı motor pistonunun ve çubuğun yukarı ve aşağı hareket etmesine neden olur. Bu karşılıklı hareket motor bağlantı çubuğundan pompadaki sıvı yer değiştirme çubuğuna aktarılır.

Elektrikli Sprey

Airless(Havasız) spreyler üzerinde dört çeşit motor mevcuttur: Evrensel, AC, DC ve Fırçasız DC. Aşağıdaki grafik, her motor tipinin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırmaktadır.

DC Motor Teknolojisi Değişiklikleri

Son yıllarda DC motor teknolojisi gelişmeye devam etti. Onlar:

 • Daha yüksek çıktı elde etmek – akış oranlarını arttırmak
 • Çok daha düşük amper çekişi yapın – daha uzun kablolar
 • Daha küçük ve daha hafif – hareket etmesi daha kolay
 • Soğutucu çalıştırın – daha uzun ömürlü
 • Birçoğu fırçasız – kapalı kıvılcım
 • Daha fazla beygir gücü elde edin – motorlar sert, daha uzun ömürlü çalışmazlar
 • TEFC (tamamen fan soğutmalı) – bileşenleri kir, toz ve aşırı spreyden korur.
Gaz Motorları

Doğrudan motoru, pompayı çalıştırmak için beygir gücü ve debriyajı güçlendiren elektrik enerjisini geliştirir. Bu, “doğrudan sürüş” sistemi olarak bilinir. Doğrudan sürüş üniteleri, enerji açısından verimli gazla çalışan spreylerdir.
Bir hidrolik ünite, hidrolik pompa sürmek için bir gaz motoru kullanır. Hidrolik pompa bir depodan hidrolik yağı çizer ve onu hidrolik motora pompalar. Bu, hidrolik motorun karşılıklı olarak hareket etmesine ve sıvı pompasına güç vermesine neden olur. Bu bir “hidrolik” sistem olarak bilinir.

Portatif Airless(Havasız) Spreyleri

Graco, airless(havasız sprey) teknolojisi kullanan ve ProSpray Teknolojisi diye değinilen portatif spreyler dizisini geliştirmiştir. Devrim niteliğindeki ProSpray Teknolojisi, Graco’nun profesyonel pistonlu pompa tasarımını, boya inspektörleri ve tüketicilere istediği yere airless(havasız sprey) performansla sprey özgürlüğü veren portatif spreyle sunar.

Bu portatif spreyler, elektrik gücü veya pil güç kaynakları ile çalıştırılır, küçük ve dokunuş artırıcı işler için tasarlanmıştır (1-3 galon). Portatif sprey cihazlarının avantajları, küçük işler için daha büyük airless(havasız) sprey kullanmalarına kıyasla, profesyonel sprey kaplaması, işteki nihai taşınabilirlik ve hızlı kurulum / temizleme yöntemidir. Devreye alma, sprey ve temizleme birkaç dakika içinde yapılabilir.

Portatif spreyler, spreye yerleştirilmiş tabanca ve pompaya sahip oldukları geleneksel airless(havasız) spreylerden biridir. Tek önemli fark, portatif  bir spreyin airless(havasız sprey) bir hortum içermemesi, bu sayede başlangıç için kolaylık sağlaması, küçük işler için temizlenmesi kolay olmasıdır.

Materyalleri spreylemek için tasarlanmış portatif sprey kategorisi vardır.

Pompada İspat

Sprey piyasasında pompalarla ilgili çok tartışma var; sonuçta, çoğu pompayı bir spreyin en önemli bileşeni olarak görüyor. Airless(havasız) sprey pazarında sunulan iki genel pompa türü vardır: diyafram ve piston. Aşağıdaki bölüm, airless(havasız sprey) uygulamalar için her pompanın avantaj ve dezavantajlarını açıklamaktadır. Tüm Graco airless(havasız) sprey pistonlu pompalar kullanır.

Pistonlu Pompa Nasıl Çalışır?

Çift etkili boşaltma pompası, sıvı bölümündeki akışkanı kontrol eden iki top kontrollü (giriş ve çıkış topu kontrolleri) pistonlu bir pompadır.Yerdeğişim çubuğu, pompanın dahili bileşenlerini sürüş sistemine bağlar. Çubuk, sürüş sistemi ve motorun hareketi ile yukarı ve aşağı hareket eder. Sıvı, yukarı vuruşta yüklenir ve yukarı vuruş ve inme sırasında deşarj edilir. Hem yukarı hem de aşağı vuruşlarda sıvının yer değiştirmesi, hortuma ve tabancaya eşit miktarda akışkanlık sağlar.

Diyaframlı Pompa Nasıl Çalışır?

Bir diyaframlı pompa, spreyin motorunu, pompayı çalıştırmak için titreşen hidrolik basınç (yağ kullanarak hidrolik bir sistem) oluşturmak için kullanır. Yukarıya inme darbesi sırasında, diyafram yukarı çekilir ve boya haznesinde kısmi bir vakum meydana gelir. Vakum, emme vanasını açıp çeker ve çıkış vanası, hortumdaki yay ve boya basıncı ile itilir. Boya, boya odasına çekilir. Boşaltma veya basınç darbesinde, boya spreyin hortumuna boşaltıldığında emme vanası kapanır ve çıkış vanası açık olarak zorlanır. Diyaframlı pompalar nispeten küçük bir yer değiştirme hacmine sahiptir. Pompa, hızlı bir şekilde çalışmalı (dakikada 1725 devir), kaplama malzemesinin sabit bir akışı sağlanmalıdır.

Birin Gücü

İşyerindeki bir pompayı hızlı bir şekilde değiştirme kabiliyeti, verimli bir günde sprey ile pahalı bir onarım için bekleyen harcanan arasındaki fark olabilir. Graco bugün piyasadaki tek hızlı, kolay, iş başında pompa değiştirme çözümüne sahiptir. Hızlı ve Dayanıklı Pompaları ile Graco, 2004 yılından bugüne kadar inşa edilen her küçük ve orta ölçekli sprey için endüstride devrim yarattı. Açıkçası, işi bitirmek için daha iyi yol!

Pompa Aşınan Parçalar

Aşınma parçaları, sıvı bölümünde kullanıma hazır olarak tasarlanmış bileşenlerdir. Pompanın ömrü boyunca aşınma parçaları değiştirilmeli veya servise verilmelidir. Boğaz ve piston paketlemeleri kullanımdan geçirilir. Bu, sıvı bölümünün pahalı sabit bölümlerinde (yer değiştirme çubuğu, silindirler ve kovanlar) aşınmayı önler. Gerektiğinde paketlemeleri derhal yerine koymak size zaman ve para kazandıracaktır. Bir servis merkezindeki paketlemelerin değiştirilmesi biraz zaman alır ve onarımlarla ilgili masraflar, sert parçaların değiştirilmesi gerekenlere göre çok daha düşüktür. Aşağıdaki parçalar düzenli olarak aşınma açısından kontrol edilmelidir:

 • Çubukların Yer değişimi
 • Silindir veya Kol
 • Boğaz ve Piston Ambalajları
 • Toplar (giriş ve çıkış) ve Koltuklar
Dayanıklılık Pompası

Dayanıklılık Pompası bugün piyasadaki en sağlam ve güvenilir pompadır. Uzun ömürlü V-Max Mavi ambalaj, Chromex çubuk ve MaxLife pompa kaplaması ile bu alan kanıtlanmış tasarım, günümüzdeki kaplamalar için üstün güvenilirlik ve ömür sunar.

ProConnect

Graco’nun özel ProConnect sistemi, alet gerektirmeden pompanızı daha çabuk sökmesine veya yüklemesine olanak tanır. Pompa, iş yeri üzerinde birkaç dakika içinde kolaylıkla sökülebilir.
ProConnect, tamir gerektiğinde çalışmama süresini engeller ve pahalı işçilikten kaçınır.

Basınç Kontrolleri

Basınç kontrolünün amacı sprey basıncını düzenlemektir. İki tip basınç kontrolü vardır: Mekanik ve Elektronik.
Mekanik- bir basınç kontrolü, istenen basınç ayarını korumak için motoru açmak ve kapatmak için bir mikro anahtar kullanır. Sıvı pompası ayarlanan basınca ulaşana kadar çalışır – bu noktada mikro şalter etkinleştirilir ve motor kapanır. Basınç belli bir noktaya düştüğünde, mikro anahtar motoru kapatıp çalıştırır ve pompa çalışmaya başlar. Motorun ne zaman kapatılacağı arasındaki fark, ölü bant olarak bilinir.

Elektronik-sıvı basıncı elektronik olarak algılanır ve sinyal bir devre kartına gönderilir ve basınç kontrol düğmesi tarafından alınan sinyal ile karşılaştırılır. Elektronik bir basınç kontrolündeki ölü bant, tipik olarak yaklaşık 50psi’dir; böylece basınç 50 psi’ye düştüğünde pompa çalışmaya başlar. Bununla birlikte, Graco elektronik kontrollerindeki son gelişmeler neredeyse ölü bandı ortadan kaldırdı. Elektronik basınç kontrolleri, basıncın sabit ve doğru şekilde düzenlenmesini sağlar, düşük basınçta kaplamaları spreyleyen boyacılar için veya sprey basınçlarını sabit tutmak isteyen inspektörler için mükemmel bir çözümdür.

SmartControl

Graco’nun özel SmartControl, gelişmiş mikroişlemci kontrolü aşağıdakileri sunar:

 • Tüm sprey basınçlarında tutarlı bir sprey fanı.
 • Düşük sprey basıncında sıfır ölü bant (titreşimli, sabit sabit basınç yok), ince sprey için idealdir.
 • Motor hızını, sabit durmayı ve çalıştırmayı ortadan kaldıran talebe en iyi uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar.

Düşük akım koşullarında, pompa hızı yavaş okşama modunda çalışır.

FastFlush

Graco’ya özel FastFlush modu düşük basınçlı temizleme sırasında pompa hızını % 50’ye kadar artırarak temizleme süresini önemli ölçüde azaltır. Bu pompa, hortum ve tabanca ile yüksek düzeyde türbülanslı bir akış oluşturarak daha az zamanda kalan gevşek boya veya kaplamaları kırmaya yardımcı olur. FastFlush modu, en iyi vana ile etkinleştirilir.

WatchDog

WatchDog sistemi, boya kovası boşaldığında spreyi otomatik olarak kapatır ve böylece pompanın kuru çalışmasına hasar vermez. Bu sistem, seçkin Graco spreyler üzerinde mevcuttur.

Airless(Havasız) Sprey Hortumu

Airless(havasız) sprey hortumları farklı uzunluklarda, çaplarda ve basınç derecelerinde mevcuttur. Uygun hortum seçimi, tabancada en uygun sprey basıncının sağlanması için kritik öneme sahiptir. Kullandığınız hortumun uzunluğu ve çapı, sprey tabancasındaki akışkan basıncını etkiler. Daha uzun bir hortum daha büyük bir basınç düşüşüne sahiptir. Daha küçük bir hortum çapı daha fazla basınç düşüşü gösterir.

Graco hortumları kullanım kolaylığı açısından daha esnek ve dayanıklıdır.

Satın almak için airless(havasız) spreyin boyutunu seçerken, hortum uzunluğu, çapı ve oluşan basınç düşüşü göz önünde bulundurulmalıdır. İki farklı çaplı hortumu birbirine bağlarlarsa, basınç düşüşünü en aza indirgemek için büyük çaplı hortumu pompaya ve daha küçük hortumu tabancaya takın.

Basınç Ruloları

Basınç rulo yapma, spreyleme mümkün olmadığında idealdir. Daha fazla boyaya ihtiyaç duyduğunuzda rulonun tetiğini çekin ve rulo yapmaya devam edin. Merdivenleri yukarıdan aşağıya tırmanmak ve ruloyu dağınık bir tepsiye daldırmaktan vazgeçmek yok. Sabit veya teleskopik uzantıları olan bir merdiven olmadan üste ulaşın.

JetRoller

Hafif ve taşınabilir olan JetRoller, sprey merdanesi, sprey uzatması ve bir el makinesinden oluşur. Airless(havasız) sprey işleminin hız ve kapsama avantajlarını klasik teknik ve rulo yapma aşinalıklarıyla birleştirir. JetRoller, inspektörün aşırı spreylemesini hemen hemen ortadan kaldırırken, boya rulo yapma projelerini hızlandırmak üzere özel olarak tasarlanmış esnek hafif bir araç aramak için mükemmel bir çözümdür. Mevcut airless(havasız) spreylerle uyumludur ve herhangi bir profesyonel ressam için çok yönlü, zaman kazandıran bir araçtır.

Airless(Havasız Sprey) Ekipmanların Bakımı

Belirli Graco ekipmanınızın eksiksiz bakım gereksinimleri için operatör kitapçığınıza bakın.

Ekipman İncelemesi

Aşağıdaki bileşenleri kontrol edin ve gerekirse sıkın, temizleyin ya da değiştirin:

 • Giriş Şablonu
 • Çeşitli Filtre
 • Tabanca Filtresi
 • Uç Filtresi
 • Hortum Bağlantıları
 • Giriş Emme Tüpü
 • Tabanca Gövdesi
 • Uç Koruma ve Uç
 • Tetikleme Güvenliği
 • Tetikleme Koruması
 • Güç kablosu

Genel bakım

 • Spreylenen materyal için uygun boyut filtrelerini kullanın (Doğru Filtre Ucu Tıkanıklıklarını Azaltıyor grafiğine bakın).

Potansiyel Tehlikeler (ve ikonları)

Graco ürünlerini kullanırken oluşabilecek olası tehlikeler şunlardır:

airless-kullanma-prensipleri-gorsel-5

Yangın ve Patlama – ancak çalışma alanındaki yanıcı buharlar ve hava ile birleştirilmiş bir ateşleme kaynağı varsa oluşabilir. Yangın veya patlamaya neden olabilecek ateşleme kaynakları şunlardır:

 • Elektrik anahtarları veya motorları
 • Açık alevler
 • Statik elektrik

Yangın ve patlamayı önlemek için:

 • Doğru havalandırmayı kurun ve kullanın
 • Pilot ışıkları, sigara, ark benzeri motorlar ve diğerleri gibi ateşleme kaynaklarını çıkarın veya söndürün
 • Elektrostatik deşarjı önlemek için tüm insanları, nesneleri ve sprey ekipmanını spreyleme alanına çıkarın.
 • Uygun yıkama prosedürlerini kullanın: su, mineral alkollü içkiler veya cila tinerleri kullanın – asla benzin kullanmayın!
 • Yüksek basınçlı sprey için tasarlanmış topraksız prizler, uzatma kabloları ve akışkan hortumları kullanın – elektrik kablolarını değiştirmeyin veya kaldırmayın.
airless-kullanma-prensipleri-gorsel-6

Deri Enjeksiyon- sprey kullanıcıları ve doktorları sıklıkla deri enjeksiyonu yaralanmasının ciddiyetini anlatır. Yaralanma “sadece bir kesik” gibi görünebilir ancak ciddi bir yaralanma olarak değerlendirilmelidir! Kaza sonucu deri enjeksiyonu riskine katkıda bulunan çalışma ortamındaki faktörler şunlardır:

 • Cilde veya giysilere yöneltilen yüksek basınçlı sıvı akımı
 • Ekipmanlardan koruyucu cihazların çıkarılması (tabanca güvenliği, tetik koruyucusu ve uç koruma)
 • İstenmeyen sıvı basıncının serbest bırakılması
 • Sprey tabancası tetikleme emniyeti kullanılmaması

Deri enjeksiyonunu önlemek için:

 • Yüksek basınçlı akışkanlardan ve spreylerden uzak durun
 • Sprey tabancası uç korumaları gibi koruyucu cihazları hiçbir zaman çıkarmayın
 • Doğru basınç kabartma prosedürlerini uygulayın
 • Kullanım kılavuzunda açıklanan uygun yıkama uygulamalarını kullanın
 • Asla sızıntıları ellerinizle durdurmaya çalışmayın
 • Spreylememek için daima  sprey tabancasının tetik emniyetini kullanın
 • Elleriniz veya bezinizle sızıntı hissetmeyin
airless-kullanma-prensipleri-gorsel-7

Aşırı basınç altında tutma ve istenmeyen basınç baskısı- Basınca bağlı yaralanmalar, ekipman aşırı basınç uygulandığında ve airless(havasız) spreyin bir parçası yırtıldığında ortaya çıkar.

Bileşen yırtıkları çoğunlukla aşağıdakilerden kaynaklanır:

 • Bir bileşenin güvenli çalışma basıncının aşılması
 • Aşınmış veya hasarlı ekipmanların kullanımı devam ediyor
 • Operatör basıncı hafifletme prosedürlerini takip etmiyor
 • Orijinal Graco parçaları olmayan yedek parçaları kullanma
 • Bağlantılar sıkı değildir
 • Bağlantılar uyumsuzdur
 • Bağlantılar veya bileşenler basınç derecesi için uygun değildir
 • Ekipman bileşenlerinin kopması veya beklenmedik basınç oluştuğunda, yaralanmalar çoğunlukla yüzdeki veya gözlerdeki sprey, hortum veya mermilerden kaynaklanır.

Basınca bağlı yaralanmaları önlemek için:

 • Bileşenlerin Çalışma Basıncı Değerlerini (WPR) aşmayın, yüksek basınçlı ekipmanlara özel dikkat gösterin
 • Spreyler üzerindeki basınç kabartma vanaları gibi basınç kabartma cihazlarını kullanın
 • Pompa tarafından üretilen sıvı basıncının tüm sistem bileşenlerinin çalışma basıncından daha düşük olmasını sağlamak için havadaki veya hidrolik basıncın motora sınırlandırılması
 • Kalıcı olarak bağlanmış hortumları onarmayın
 • Sadece orijinal Graco servis parçalarını kullanın
 • Graco (veya diğer) parçalarını değiştirmeyin
 • Sırt spreyini önlemek için sprey uçlarını hizalayın
 • Yüksek basınçlı ekipmanlara düşük basınçlı ekipman kullanmayın
 • Doğru basınç kabartma prosedürlerini uygulayın
 • Hasarlı veya aşınmış ekipman kullanmayın
 • Sisteme basınç uygulamadan önce doğru bağlantılar olup olmadığını kontrol edin ve sıkı olduğundan emin olun.
airless-kullanma-prensipleri-gorsel-8

Hareketli Parçalardan Yaralanma – Hareketli parçalardan dolayı yaralanma çoğu zaman aşağıdaki durumlarda gerçekleşir:

 • Hareketli bileşenlerle istenmeyen temas (örneğin, hava motoru ve pompa yer değiştirme çubukları)
 • Ekipman korumalarının kaldırılması
 • Ekipman servisinde sıvı ve hava basıncını tamamen gidermemek
  Hareketli parçaların yaralanmasını önlemek için:
 • Servis veya tamir için ekipmanı durdurduğunuzda sıvı basıncını giderecek prosedürleri takip edin
 • Koruyucu cihazları çıkartılmış olan ekipmanı kesinlikle çalıştırmayın
 • Emniyet cihazlarının düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli olarak kontrol edin
 • Kanal tipi kapatma vanalarını düzgün kullanın
airless-kullanma-prensipleri-gorsel-9

Zehirlilik-aşağıdaki durumlarda potansiyel bir risk oluşturmaktadır:

 • Kaplama malzemeleri, sıvılar veya gaz motor egzoz dumanlarından çıkan dumanlar çalışma ortamında bulunur
 • Zehirli sıvı cilt, burun, ağız veya gözlerle temas eder

Zehirliliği önlemek için:

 • Tehlikeli maddelerle temas etmesini önlemek için önerilen Kişisel Koruma Ekipmanlarını (PPE) kullanın.
 • Tüm kaplama malzemeleri etiketleri ve malzeme güvenlik bilgi formları (MSDS) ile ilgili talimatları okuyun ve uygulayın.
 • Sıvı üreticilerinin tavsiyelerine uyun
 • Gaz motorlarını asla kapalı alanda kullanmayın
airless-kullanma-prensipleri-gorsel-10

Elektrik çarpması-çalışma ortamında elektrik çarpmasına neden olabilecek faktörler şunlardır:

 • Elektrikle ya da şarjlı parçalarla temas kurun
 • Sprey alanındaki ekipmanların ve diğer nesnelerin uygunsuz topraklanması

Elektrik çarpmasını önlemek için:

 • Operatörler dahil olmak üzere sistemdeki tüm nesneleri düzgün bir şekilde topraklayın
 • Elektrostatik yüklü bileşenlerden kaynaklanan şokları önlemek için kullanım kılavuzlarındaki prosedürleri takip edin
 • Elektrikli ekipman ıslak olduğunda veya çevresi ıslak olduğunda hiçbir zaman çalıştırmayın
 • Yüksek basınçlı sprey için iyi durumda bulunan topraklı prizler, uzatma kabloları ve akışkan hortumlarını kullanın.

Referans
http://www.graco.com/content/dam/graco/ced/literature/misc/321132/321132EN-G.pdf