İnorganik Çinko

İnorganik çinko kaplamalar iki bileşenli, yüzeylere 70 µ uygulama yapıldığında bünyesinde asgari % 80 çinko tozu bulunduran, inorganik etil silikat esaslı özel kaplamalardır. Doğru hazırlanmış çelik yüzeyler için aşınmaya karşı iyi direnç ve göze çarpan korozyon koruması sağlar. Su üstünde kalan alanlarda kullanılan organik boya sistemlerinin hepsi

Organik çinko kaplamalar inorganik çinko kaplamalar ile karşılaştırıldığında yüzey hazırlığı ve uygulama bakımından organik çinko kaplamalar daha çok bakıma muhtaçtır. İnorganik çinko kaplamaların, çoğu çözücülere, yağlara ve nötr petrol ürünlerine maruz kaldığında daha büyük bir dayanma yeteneği vardır.

İnorganik çinko bakımından zengin kaplamalar genellikle su bazlı ya da solvent bazlı silikat reçineler içerir. Bu kaplamalar, galvanik koruma altındaki çeliğe film tabakası oluşturmasını sağlar. Çinko metali, demir ve çeliği korozyondan korumada tercih edilir çünkü galvanic seride daha yüksektir. Çinko parçacıklarının yüksek konsantrasyonu galvanik koruma için gerekli yüksek iletkenlik sağlar.  Bu yüksek çinko yüklemesi filmin porozite ve kohezyon zayıflığına katkı sağlar.

İnorganik çinko kaplamalar iki bileşenli, yüzeylere 70 µ uygulama yapıldığında bünyesinde asgari % 80 çinko tozu bulunduran, inorganik etil silikat esaslı özel kaplamalardır. Doğru hazırlanmış çelik yüzeyler için aşınmaya karşı iyi direnç ve göze çarpan korozyon koruması sağlar. Su üstünde kalan alanlarda kullanılan organik boya sistemlerinin hepsi için astar olarak kullanılan ve korozyon direncini arttıran bir boya çeşididir. Düşük VOC değeri vardır (340 g/lt. SSPC boya Specifikasyonu No.20 Tip 1C ile uyumlu).

Bazı su bazlı inorganik çinko kaplamalar, ısı veya asit sertleştirici madde uygulandıktan sonra kürlenir (Tip 1A-SSPC Paint 20). Ancak çoğu kendi kürlenir. Bunlar havadaki karbondioksit ile reaksiyona girerler (Tip 1B). Solvent bazlı alkil silikat inorganik çinko kaplamaların kendi kendine kürlenmesi için havadaki nemde hidroliz reaksiyonunu tamamlaması gerekir (Tip 1C). Hava sıcak ve kuru olduğunda kürlenmeyi tamamlamak için bu kaplamalara su püskürtmek gerekebilir.

Kullanım Alanları

inorganik-cinko-gorsel-2

İnorganik Çinko Astar, özellikle rafineri, petrokimya tesisleri ile petrol ürünleri içeren tankların iç ve dış yüzeylerinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. İskele, köprü, deniz altında ve deniz kıyısında yapılacak imalatların her türlü metal yüzeyinde rahatlıkla kullanılabilir. Bu alanların dışında yüksek korozyon ve ısı direnci istenilen tüm metal yüzeylerde de rahatlıkla tercih edilebilir.

Yüzey Hazırlığı

İnorganik Çinko uygulamasından önce, İnorganik Çinko yüzeye ön imalat astarı olarak uygulanmış olabileceği gibi, yapılacak olan yüzey hazırlıklarının ardından doğrudan metal yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir. Yüzeye doğrudan yapılacak olan uygulamalarda, İnorganik Çinko sistemin beklenilen başarıyı gösterebilmesi için yapılacak yüzey hazırlaması, uygulamanın kendisi kadar önemlidir. Metal yüzeyler üzerindeki her türlü nem, klorür, sülfat tuzları, pas, hadde kabuğu, İsveç Standardı SIS 05 5900’ e göre Sa 2 ½ derecesinde grit püskürtme yöntemi, ya da St 2 standardında mekanik yöntemle yüzeyden uzaklaştırılmalıdır. Ayrıca metal yüzeylerdeki toz, kir, yağ ve gres, temizleyici maddeler ve/veya yüksek basınçlı su jeti ile temizlenmelidir. Kaynak sıçramaları ve yüzeylerin sivri köşeleri taşlanmalıdır. Yapılan farklı temizlik işlemlerinden sonra yüzey, elektrikli süpürge, temiz ve kuru hava veya temiz bir fırça ile temizlenmelidir. Söz konusu işlemlerden sonra yüzeyde hafif bir metal ışıltısı olmalı ve bu işlemden sonra tercihen hemen, en geç de 30 dakika içinde yüzeye uygulanmalıdır.

Astar Uygulaması

İnorganik Çinko Astar ve beraberinde verilen çinko tozu  ambalajları açıldıktan sonra tercihen matkaplı motor ile iyice karıştırılarak birlikte homojenize edilirir. Karışımı uygulama viskozitesine getirmek için önerilen oranda  tiner ilave edilebilir. (Püskürtme uygulamalarında uygulama viskozitesi 21” – 24” / DC4 / 20°C, olacak şekilde ayarlanmalıdır.)
Konvansiyonel sprey veya havasız sprey ile uygulayın. Sprey uygulamasında basınç tankı çalışma hizasında veya üstünde olmalı, malzeme hortumu tam boy olmalı, düğüm, sarkma, katlanmalar olmamalıdır. Yüzey pürüzlüğüne ve uygulama metodlarına bağlı kayıplara olabilir. Uygulamadan önce malzemeyi en az 60 mesh filtre ile süzün. Kuru film kalınlığı 76 mikron olacak şekilde 96 mikron ıslak film kalınlığında uygulayın. Aşağıdaki donanım tavsiyelerine uyun veya benzer uygun ekipmanlardan faydalanın.

İstenilen başarının sağlanabilmesi ve korozyon direncinin yükseltilmesi amacı ile hazırlanan karışımın, yüzeye azami 60 – 70 µ kuru film kalınlığı bırakacak şekilde uygulanması tavsiye edilir. 5 mils (127 mikron) kuru film kalınlığından fazla uygulama yapmayın.

Uygulama Sırasında;

 • Hava sıcaklığı 5°C ile 50°C arasında,
 • Uygulanacak zeminin sıcaklığı 10°C ile 30°C arasında,
 • Relatif Nem < 85 % olmalıdır.
Avantajlar
 • Düşük VOC değerinin olması,
 • Mükemmel ısı direncinin olması,
 • Mükemmel aşınma direncinin olması,
 • Hızlı kuruma sağlaması,
 • Kat kabulünde üst zaman sınırının olmaması,
 • Zımpara yapmaya gerek kalmadan, üzerine uzun süre sonra ara veya son kat ürün uygulamasının rahatlıkla yapılabilmesi,
 • Özel durumlarda yüzeye 20 – 25 µ kuru film kalınlığı verecek şekilde uygulama yapıldığında ön imalat astarı olarak da kullanılabilmesi,
 • 400 °C sıcaklığa kadar yüzeyde uzun süre dayanım sağlaması,
 • Sürtünmelerle ortaya çıkacak çizik ve hasarlarda çelik yüzeyi korozyondan koruması,
 • Atmosferik koşullara ve aşınmalara karşı dayanımının mükemmel olması.
inorganik-cinko-gorsel-3
Sınırlamalar
 • Çok temiz pürüzlü yüzeye ihtiyaç duyulması,
 • Yetenekli aplikatör gerektirir,
 • Asit ve alkali saldırısına uğrayabilir,
 • Yüksek maliyet gerektirir,
 • Son kat uygulaması zordur, pinhol ve kabarcıklanma gibi hatalara dikkat etmek gerekir.

REFERANSLAR
1.Rust Bullet, Zinc-Rich Coating Systems , Erişim tarihi : 27 Ekim 2016, http://www.rustbullet.com.au/technical/sspc-the-society-for-protective-coatings/painting-systems/guide-to-zinc-rich-coating-systems/
2.Materials Performance, What Do You Know about Inorganic Zinc Coatings?, Erişim tarihi : 27 Ekim 2016, http://www.materialsperformance.com/articles/coating-linings/2016/06/what-do-you-know-about-inorganic-zinc-coatings
3.International, Inorganic Zinc-Rich Silicate, Erişim tarihi : 27 Ekim 2016,  http://www.international-pc.com/pds/4518-p-eng-usa-ltr.pdf