Aşındırıcılar: Geri Dönüşümlü ve Geri Dönüşümü Olmayanlar

Belirli bir yüzey hazırlama işi için geri dönüştürülmüş aşındırıcılar, tek kullanımlık atılabilir aşındırıcılardan ne zaman daha iyi olur? Bu konu basit bir seçim gibi görünse de bir kaplama projesinin diğer birçok yönü gibi, bunun da dikkate alınması gereken kritik faktörleri vardır. Uygun aşındırıcı sistemin seçilmesi bir kaplama projesinin baş

 1. Belirli bir yüzey hazırlama işi için geri dönüştürülmüş aşındırıcılar, tek kullanımlık atılabilir aşındırıcılardan ne zaman daha iyi olur? Bu konu basit bir seçim gibi görünse de bir kaplama projesinin diğer birçok yönü gibi, bunun da dikkate alınması gereken kritik faktörleri vardır.Uygun aşındırıcı sistemin seçilmesi bir kaplama projesinin başarısında büyük fark yaratabilir. Tipik olarak, metal olmayan aşındırıcı maddeler geri dönüştürülemez, tek bir kullanım için satın alınır ve daha sonra eski kaplama ve diğer atıklarla birlikte atılır. Alternatif olarak, metal aşındırıcılar, daha sonra bir projenin atık akışına katkıda bulunmaksızın, tekrar tekrar kullanılması için püskürtülmüş kaplama artıklarından ayrılabilirler. Belirli bir projenin parametreleri metalik aşındırıcı yerine manyetik olmayan aşındırıcının daha çevreci ve ekonomik bir çözüm haline dönüşmesini sağlayabilir. Aşındırıcı geri dönüşümünün temellerini anlamak, hangi aşındırıcı maddelerin geri dönüştürülebildiğine ve hangi ilgili ekipmanın kullanılması gerektiğine, belirli bir projenin ihtiyaçları için en iyi aşındırıcı raspa ve geri kazanım sisteminin belirlenmesine yardımcı olabilir.

  Geri dönüşümlü aşındırıcı maddeler düşünülürken, öncelikle geri dönüştürmenin planlanan proje için pratik olup olmadığını belirleyin. Hafifçe ıslak hale gelmiş, ancak suda durmayan nemli aşındırıcı madde geri dönüştürülebilir; fakat doğrudan suda olan ıslak kum geri dönüştürülemez. Bazı durumlarda, sualtındaki kum geri kazanılabilir, süzülür ve nemli bir aşındırıcı olarak geri dönüştürülebilir.

  Yeniden boya projelerinde kaldırılan kaplamanın türü bir başka faktördür. Yapışkan veya yağlı olan kaplamalar aşındırıcı parçacıklarına yapışabilir ve ıslah işlemi tarafından uzaklaştırılamaz, böylece püskürtülen bir sonraki substratı kirletir. Bu tür bir uygulama geri dönüştürülebilen aşındırıcı maddeler için uygun değildir. Aynı zamanda, mevcut kaplamayı yavaşça yiyerek çıkarılabilen veya soyulmaması gereken kaplamalar için de uygun değildir.

  Lojistik ve erişilebilirlik, belirli bir projenin en iyi aşındırıcı sistemini belirlemek için iki önemli husustur. Aşındırıcının uzun mesafeli nakliyesini gerektiren bir iş için, geri dönüşümlü aşındırıcının bir seferlik bir sevkiyatı, işin süresine bağlı olarak, geri dönüştürülemeyen birden çok sevkiyattan çok daha maliyetli olabilir. Atıkların bertaraf edilmesi için geri taşınması gerekiyorsa maliyet daha da artmaktadır. Geri dönüşüm ne kadar iyi olursa, daha az aşındırıcı gerekir ve daha az atık üretilir.

asindiricilar-geri-donusumlu-ve-geri-donusumu-olmayanlar-gorsel-2

Kaliteli çelik aşındırıcılar defalarca geri dönüştürülebilir ve tutarlı bir yüzey hazırlığı sağlarlar.

Çelik kumlamalara izin veren projeler için, geri dönüştürülebilir aşındırıcıların kullanılmasının gerekip gerekmediği cevabı genellikle basittir.

Kaliteli çelik aşındırıcılar defalarca geri dönüştürülebilir ve eşit sürtünme kaybı ve tutarlı yüzey hazırlığı sağlayarak, kaplama süresini ve kaplama maliyetlerini düşürebilir. Geri dönüşümlü granat, alüminyum oksit ve Starblast gibi çelik olmayan aşındırıcılar da daha uygun projeler için çevreye karşı ve ekonomik açıdan cazip olabilir. Tipik olarak, bu aşındırıcılar sadece iki veya üç kez püskürtülebilir, ancak bu tek kullanımlık aşındırıcıya geri dönüşümü tercih edilebilir hale getirmek için yeterli olabilir. Toplam proje aşındırıcı tüketimi yalnızca yüzde 50’ye (bazen daha fazla) kadar azaltılmakla kalmaz aynı zamanda ilgili teslimat ve bertaraf masrafları da büyük ölçüde azaltılabilir.

Ayrıca dikkate alınması gereken bir diğer husus: aşındırıcı maddenin her kumlamada ekipmana yüklenmesi için taşıma maliyetidir. Parçacık boyutunu proje boyunca tutarlı tutmak için her kullanımda yeni kumlama ortamı getirmek gibi belirli prosedürler izlenmelidir.

Aşındırıcı geri dönüşüm ekipmanı, kullanılan aşındırıcı maddenin maliyet etkinliğinde bir diğer faktördür. Ekipman için doğru aşındırıcıyı seçmek iş için doğru ekipmanı seçmek kadar önemlidir. Ekipman farklı boyut ve stiller içerdiğinden geri dönüşüm için de farklı yöntemler kullanılıyor. Bunlar, birçok kumlamayı destekleyen büyük sistemlerden, tekli kumlamalarla ayrı ayrı çalışan daha küçük birimlere kadar değişebilir. İyileştirme sistemleri çeşitleri mekanik vidalı konveyörler, bant konveyörleri ve diğer mekanik cihazlardan pnömatik vakum sistemlerine kadar genişletilebilir.

Vakum kurtarma, çok yönlülüğü nedeniyle taşınabilir ekipman için en popüler cihazdır. Köprüden marina alanlarına, su depolarına kadar herhangi bir işle çalışacak şekilde yapılandırılabilir. Tipik bir geri dönüşüm cihazında hava püskürtme sistemi ile birlikte, bir vakum toplama sistemi ve bir kum çözme sistemi bulunur. Bunlar, daha kolay hareket ettirme ve kurulum için kompakt ve kullanışlı bir kızak veya römork sistemine monte edilecektir.

Bazı geri dönüşüm cihazları sadece çelik kumu geri kazandırır, ancak diğerleri en az kurulum süresi ile çelik kumu ve diğer manyetik olmayan aşındırıcıları geri dönüşüme tabi tutabilir. Bu farklı geri dönüşümcüler, JPCL dergisinde “Aşındırıcı Geri Dönüşüm Birimini Seçmeden Önce Sorulması Gereken 10 Soru” başlıklı makalesinde tartışılmıştır. Herhangi bir aşındırıcı geri dönüşüm sistemini satın almadan veya kiralamadan önce bu makaleyi okumanız şiddetle tavsiye edilir.

asindiricilar-geri-donusumlu-ve-geri-donusumu-olmayanlar-gorsel-3

Ekipman için doğru aşındırıcıyı seçmek iş için doğru ekipmanı seçmek kadar önemlidir.

Bir kaplama projesinin diğer fonksiyonları basit harcamalardan iken geri dönüştürülebilir aşındırıcı madde kullanımı nakliye, elleçleme, elden çıkarma ve diğer ilgili maliyetler üzerinde potansiyel tasarruflar ve benzersiz bir yatırım getirisi sunar. Geri dönüşüm sistemi, aşındırıcıyı otomatik olarak kumlama haznesine yeniden yüklediğinizde işçilik maliyetlerini daha da düşürür. Geri dönüştürülebilir aşındırıcı önemli bir yatırımdır ve kumlama ile ilgili genel maliyetler geri dönüşümsüz aşındırıcının düzenli kullanımı ile karşılaştırıldığında daha düşük olacaktır.

Düzgün hazırlama ile aşındırıcı geri dönüşümü, tek kullanımlık aşındırıcı kumlamalarına göre gelişmiş güvenlik, daha düzgün kumlama, maliyet tasarrufu ve çevresel etkinin azaltılması gibi önemli avantajlar sağlayabilir. Geri dönüştürülebilir aşındırıcılar ile çalışırken dikkatli olunursa, güvenli, başarılı ve ekonomik kumlama projeleri sağlanır.

 1. STM Coatech, SSPC PCI (Uluslararası Kaplama Enspektörlüğü) ve Corrodere (MPI Group England) Türkiye, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Turkmenistan, Kazakistan, Irak, Katar, Kuveyt, Umman, Sudan ve Cezayir resmi lisansörüdür.Ayrıca Türkiye başta olmak üzere yukarıda bahsetmiş olduğumuz ülkelerin yetkili sınav merkezidir. Corrodere Enspeksiyon Kursları aşağıda sıralanmıştır.

  1.Icorr Level 1
  2.Icorr Level 2
  3.Icorr Level 3
  4.IMO PSPC
  5.Corrodere Hot Galvanizing
  6.Corrodere Insulation Inspector
  7.Practical Workshop Icorr 1,2,3
  8.Corrodere Marine & Offshore Inspector
  9.Transition to Icorr

  Referans:
  Paint Square, Abrasives: To Recycle or Not to Recycle, Erişim tarihi: 12 Mart 2018, http://www.paintsquare.com/content/?fuseaction=view&id=7606