NACE (AMPP) CIP LEVEL 1 BOYA ENSPEKTÖRLÜĞÜ EĞİTİMİ

30 yılı aşkın bir süredir NACE ve SSPC kaplama denetim sertifikaları, koruyucu kaplama endüstrisinde enspektörler için küresel standardı belirlemiştir. Bir bireyin bilgisini, becerilerini ve deneyimini doğrulayan ve bu alandaki becerilerini yükselten kapsamlı, uygulamalı pratik test yöntemleri nedeniyle NACE Boya Enspektörlük Sertifikasyon Programı (CIP) ve SSPC Koruyucu Boya Enspektörlüğü (PCI) programları endüstri kuruluşları tarafından tanınmıştır. Yeni AMPP Coatings Inspector Programı, bu mevcut referanslara eşdeğerdir ve sonunda endüstride kaplama enspektörlüğü için belirtilen standart olarak,  bunların yerini alacaktır.

Kaplama Enspektörlük Programı kimler içindir?

Bu program, kaplama denetimi alanında kariyer yapmak isteyen veya herhangi bir sayı da  (boru hatları, depolama tankları, temel altyapı ve daha fazlası) için daha fazla koruyucu kaplama bilgisine sahip olmak isteyen herkes için tasarlanmıştır. Müfredat kapsamlıdır ve sınıf çalışması, tartışma ve pratik uygulamaları birleştirir, program endüstrinin enspektörlerini ve uygulamalarını güçlendiren sağlam bir kaplama temeli sağlar.

Kaplama Enspektörlüğü Programı – Temel Kaplama Enspektörlüğü AMPP CIP Level 1

AMPP Basic Coatings Inspector kimlik bilgisi, mevcut NACE CIP Level 1 ve SSPC PCI Seviye 1 sertifikasına eşdeğerdir. Temel Kaplama Enspektör Sertifikasını başarıyla aldıktan sonra, temel enspektör, referans verilen tüm yetkinlikler hakkında “giriş düzeyinde” bilgi sahibi olur. Çelik yüzeylere fırça, rulo veya sprey ile uygulanan sıvı kaplamaların temel tahribatsız muayenelerini, bir atölye ortamında çalışırken sertifikalı veya kıdemli sertifikalı bir enspektörüm veya bir saha ortamında çalışırken kıdemli bir sertifikalı enspektörün gözetiminde gerçekleştirebilirler.

Sınıf eğitimi, dersler, tartışmalar, grup çalışmaları ve uygulamalı pratik laboratuvarlardan oluşur. Öğrenciler ayrıca, kurs kavramlarını iş sahasına uygulamak, olası sorunlardan kaçınmak, enspektör ve diğer proje ekibi üyeleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve şartnameyi uygularken iş ekibi tavsiyelerini nasıl dengeleyecekleri için tasarlanmış vaka çalışmalarına ve diğer etkinliklere katılacaklardır.

CIP Evel 1 Kursunu almak, Temel Kaplama Enspektörlüğü Sertifikası almanın ilk adımıdır. Temel Kaplama Enspektörlüğü Sertifikasyonunu elde etmek için lütfen aşağıdaki gereksinimlere bakın.

Kurs Süresi : 5 Gün – 6 gün

Düzenlenen yeni CIP Level 1 Kaplama Enspektörlüğü Eğitimi ( İngilizce verilecek eğitimlerde 6 güne çıkarılmıştır)

Kimler Takip Etmeli ve Başvurmalı?

Kaplama denetçisi kursiyerleri için özel olarak tasarlanmış olmasına rağmen, bu program kaplama uygulaması ve muayenesini daha iyi anlamak isteyen herkese fayda sağlar. Odak alanları, bir Sertifikalı Kaplama Müfettişi veya bir Kıdemli Sertifikalı Kaplama Müfettişi tarafından yönetilen bir mağaza veya saha ortamındaki tahribatsız muayeneleri ve belgeleri içerir.

Bu içerik:

 • Program/proje yöneticileri ve mühendisler
 • Kalite güvence/kontrol yöneticileri
 • Yükleniciler ve şartname yazarları
 • Kaplama üreticileri ve teknik satış temsilcileri
 • fabrikatörler
 • Boya aplikatörleri ve püskürtücüler
 • Bakım personeli
Kurs Öğrenme Hedefleri
 • Korozyonun nasıl oluştuğunu ve koruyucu kaplamaların korozyonu önlemedeki rolünü öğrenmek
 • Sorumluluklar, yetki, güvenlik, etik, iletişim ve karar verme için geçerli olan enspektörün rolünü tanımlamak
 • Solvent temizleme, el/elektrikli aletlerle temizleme, yaş/kuru aşındırıcılı kumlama ve su jeti için yüzey hazırlama ekipmanlarını, yöntemlerini ve standartlarını ayırt etmek
 • Tasarım ve üretim kusurlarını, kaplama hatası modlarını tanıyarak kalite kontrol sorunlarını tanımlamak
 • Kaplama türlerini, koruma modlarını ve kürleme mekanizmalarını tanımak
 • Fırça, rulo, havasız, geleneksel ve çok bileşenli sprey dahil olmak üzere kaplama uygulamasını türe göre ayırt etmek
 • İş özelliklerini, güvenlik/ürün veri sayfalarını ve çeşitli denetim raporu belgelerini kullanmak
 • Nitelikli bir enspektörün gözetiminde çevre koşulları, görünür/görünmez kirleticiler, yüzey profili, film kalınlığı ve holiday tespiti için tahribatsız muayene prosedürleri gerçekleştirmek
 • AMPP Kaplama enspektörü davranış Kurallarına uymak

Kurs Bitirme ve Kurs Bitirme Sınavları

Kurs bitirme sertifikası almak için kursu başarıyla tamamlamak gerekir. Gereksinimler her kursa özeldir ve katılım, günlük değerlendirmeler, etkinlikler, kısa sınavlar veya bilgi kontrollerinin bir kombinasyonunu içerebilir. Kurs sonunda uygulamalı sınav yapılır. Bitirme sertifikası almak için sınavı başarıyla tamamlamak gerekir.

Sertifika Sınavları

Sertifika gereklilikleri, kursun sonunda uygulanan pratik sınavı ve bilgisayar tabanlı test (CBT) yoluyla verilen bir sınavı içerir.
Çoktan seçmeli CBT sınavı, kurstan ayrı olarak planlanır ve Pearson VUE aracılığıyla verilir. Başlangıç CBT sınavı ders kaydına dahildir. Herhangi bir Sınav tekrarı, başvuru sahibine ek ücrete tabi olacaktır.

Sertifika Yenileme Gereksinimleri

Her 3 yılda bir onaylanmış yeniden belgelendirme başvurusu gereklidir. Tüm sertifikaların yenilenmesi için iş deneyimi şartı, en son üç (3) yıllık dönem için bir buçuk (1.5) yıldır. Ek olarak, bazı sertifikaların  sorumlulukla ilgili başka gereksinimleri vardır.

Yenileme için hazırlanırken, iş deneyiminizi ve gerekli Profesyonel Gelişim Saatleri’ni (PDH’ler) kaydetmek ve yönetmek için lütfen Sertifikasyon Portalım’ı (My Certification Portal) ziyaret edin. İş deneyiminiz ve PDH’leriniz, yenileme başvurunuzun bir parçası olarak sunulacaktır, ancak PDH’leri istediğiniz zaman girebilirsiniz. PDH gereksinimleri için sertifika yenileme kılavuzuna, örnek eğitim PDH kılavuzumuza ve PDH nasıl yapılır videolarımıza bakın.

Sertifika sahiplerinin yenileme için iade edilmeyen bir işlem ücreti ödemeleri gerekmektedir.

NOT: AMPP, eksik veya gereksinimleri karşılamayan başvuruları iade etme hakkını saklı tutar. Tüm başvuru ücretleri iade edilmez. İşlem gecikmelerini veya ücretlerin kaybedilmesini önlemek için lütfen başvurunun eksiksiz olduğundan, tüm gereksinimleri karşıladığından ve ödemenin alındığından emin olun.