Cilt İlham Alınarak Geliştirilen ”Kendini İyileştiren Kaplama”

Araştırmacı Ming Yang önderliğindeki Harbin Teknoloji Enstitüsüne (Harbin, Çin) dayanan bir araştırma ekibi, hem bina kaplamaları hem de biyomedikal ekipmanlar için vaat veren insan epidermisini anımsatan fakat diş minesi kadar güçlü olan kendini iyileştirici bir kaplama tasarladı. Kaplama, çiziklerin geleneksel alternatiflerden daha dinamik bir bi

Araştırmacı Ming Yang önderliğindeki Harbin Teknoloji Enstitüsüne (Harbin, Çin) dayanan bir araştırma ekibi, hem bina kaplamaları hem de biyomedikal ekipmanlar için vaat veren insan epidermisini anımsatan fakat diş minesi kadar güçlü olan kendini iyileştirici bir kaplama tasarladı.

Kaplama, çiziklerin geleneksel alternatiflerden daha dinamik bir biçimde önlenmesine yardımcı olabilir .

Kendini İyileştiren Kaplama

ACS Nano’da yayınlanan makale, pazardaki  ilk akıllı kaplama olmamasına karşın daha iyi kendini iyileştirici materyallere ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor.

Yang’a göre, kendini iyileştiren mevcut malzemeler ve kaplamalar çoğunlukla yumuşak ve çabucak aşınmakta, bu da plastik atıkların yönetimiyle ilgili sorunlara neden olmaktadır. Araştırma ekibinin yeni tasarımı yumuşak kaplamanın esnekliğini sert bir kaplamanın esnekliği ile birleştirerek bu endişeleri gidermeye yardımcı olabilir.

Yang, “çok katmanlı yapı anahtarı algılayarak” yapay malzemelerin doğal yollarla kullanıldığını belirtti.

Araştırmacı Inverse , “Yumuşak bir tabaka üzerine grafen oksit içeren sert bir katman yerleştirerek akıllı hibridizasyon oluşturuyoruz” dedi .
Kaplamanın üst tabakası diş minesine benzer sertlikte hatta daha da serttir ve bu yumuşak katmanlar ile birlikte iyileştirici özellikler oluşturabilir. Yang, ” kendini iyileştirici bu tasarım ilkesinin herhangi bir polimer sistemi için yararlı olacağını” ekledi.

Kaplama hem telefon ekranlarını hem de binaları korumayı vaat ediyor ayrıca bakteri öldürme özellikleri biyomedikal cihazların oluşturulmasında da faydalı olabiliyor.

Eğer bu çalışma laboratuvardan çıkıp pazara girmek istiyorsa, kaplama üretim sürecinin daha verimli hale getirilmesi gerekiyor.

Yang, “Püskürtme yardımlı kaplama iyi bir seçim olabilir,” “Ayrıca, piyasada zaten mevcut olan diğer polimerlere benzer fakat kendini iyileştiren bir tasarım ilkesi uygulamaya çalışıyoruz ” diyor.

Yang, bir prototipin iki yıl içinde hazır olabileceğini ve beş yıl veya daha fazla sürede nihai uygulamaya konulacağını öngördü.

STM Coatech, SSPC PCI (Uluslararası Kaplama Enspektörlüğü) ve Corrodere (MPI Group England) Türkiye, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Turkmenistan, Kazakistan, Irak, Katar, Kuveyt, Umman, Sudan ve Cezayir resmi lisansörüdür.

Ayrıca Türkiye başta olmak üzere yukarıda bahsetmiş olduğumuz ülkelerin yetkili sınav merkezidir. Corrodere Enspeksiyon Kursları aşağıda sıralanmıştır.

1.Icorr Level 1
2.Icorr Level 2
3.Icorr Level 3
4.IMO PSPC
5.Corrodere Hot Galvanizing
6.Corrodere Insulation Inspector
7.Practical Workshop Icorr 1,2,3
8.Corrodere Marine & Offshore Inspector
9.Transition to Icorr

REFERANS:
Paint Square, Self-Healing Coating Inspired by Skin, Erişim Tarihi: 6 Şubat 2018, http://www.paintsquare.com/news/?fuseaction=view&id=18215