Gömülü Boru Hatlarındaki Stresi Tespit Edenbilen Yeni Yerüstü Sistemi

PureHM’den (Edmonton, Alberta, Kanada) kısa süre önce piyasaya sürülen Spectrum XLI sistemi, gömülü boru hatlarının yerinde denetimi için eksiksiz bir çözümü temsil etmektedir. PureHM, su teknolojisi şirketi Xylem (Rye Brook, New York, ABD) şemsiyesi altında bir markadır. Şirket tarihsel olarak, yerüstü denetim araçlarının, boru hattını her geçiş

 1. PureHM’den (Edmonton, Alberta, Kanada) kısa süre önce piyasaya sürülen Spectrum XLI sistemi, gömülü boru hatlarının yerinde denetimi için eksiksiz bir çözümü temsil etmektedir. PureHM, su teknolojisi şirketi Xylem (Rye Brook, New York, ABD) şemsiyesi altında bir markadır.Şirket tarihsel olarak, yerüstü denetim araçlarının, boru hattını her geçişinde tek bir veri kümesi topladığını açıklıyor. Bu, operatörün birden fazla dolaylı denetim tekniği (IIT) gerektiren kapsamlı denetimler yapmak için boru hattının birkaç geçişini tamamlaması gerektiği anlamına gelir. Bunlar genellikle pahalıdır ve zaman alıcıdır.

  Buna karşılık, onların en son sunumu yeni ve çok yönlü bir çözüm sunuyor. Sistem, tek bir geçişte birden fazla IIT veri seti toplayabiliyor ve proje verimliliğini ve çıktılarını iyileştiriyor. Sistem aynı zamanda, küresel konumlandırma sistemi koordinatlarını, kapak derinliğini, suyun derinliğini, gaz sızıntısını algılama, katodik koruma (CP) okumaları, doğru akım voltaj gradyanı, alternatif akım voltaj gradyanı, alternatif akım-akım zayıflamasını ve toprak özdirenci  içeren verileri toplayabiliyor.

  Muayeneyi tamamlayan operatörler, sonuçları tek bir raporlama platformundan alıyor. Muayene sonuçlarının analizi, NACE International onaylı katodik koruma ve korozyon uzmanları tarafından tamamlanmaktadır.

  Villari etkisi, metal boru hatlarındaki stresi nasıl tespit eder?

  Boru hatlarındaki stres değişikliklerini ölçmek için Villari efektini kullanan PureHM Boru Duvar Değerlendirmesi (PWA) teknolojisi başlangıçta boru hattı durumunu değerlendirmek için kullanılan aletlerle, özellikle jeoteknik kaygılarla ve tıkanmaz boru hatlarıyla ilgili olan boşlukları gidermek için 10 yıl önce geliştirilmişti.

  PureHM’nin ana şirketi olan Pure Technologies, içilmeyen belediye suyu ve atık su boru hatlarındaki artan stres koşullarını belirlemek için orijinal PWA sistemini geliştirdi. Başlangıçta, bu, yüksek seviyedeki stres altında boru bölümlerini tanımlamak için bir akışkan sütun boyunca ses hızının değişmesine dayanan bir akustik teknik kullanılarak yapıldı. Sistem çalışıyorken, tekniğin pratik sınırlamaları operasyonel yararlılığını sınırlamıştır.

  Pure’nin araştırma ve geliştirme ekibi daha sonra odağını metal manyetik bellek olgusuna kaydırdı. Ters manyetostriksasyon olarak da bilinen ‘Villari etkisi’ bir boru hattının manyetik alan özelliklerini, maruz kaldığı stres seviyesine ilişkilendirir.

gomulu-boru-hatlarindaki-stresi-tespit-edenbilen-yeni-yerustu-sistemi-gorsel-2
 1. Stres ölçümü, PureHM’nin SmartBall platformunda test edildi ve doğrulandı. Araştırmacılar, bu farkı, gömülü bir boru hattı üzerinde en iyi şekilde ölçebileceklerini buldu. Bu keşif, PureHM’nin Spectrum XLI yer üstü denetim platformunda mevcut olan PWA sisteminin geliştirilmesi ve uygulanmasına yol açtı. Manyetik alan değişikliklerini ölçmek için üç sensör kullanan PWA sistemi şimdi tüm manyetik okumaları GPS verileri ile senkronize eden Spectrum XLI platformuna entegre etti.Villari etkisi, bir cisim üzerindeki gerilme nedeniyle manyetik alanda ölçülen değişikliktir. Bir boru duvarında yoğunlaşmış gerilimin altında olan herhangi bir alan, normal stres seviyelerinin altındaki bir bölgeye göre daha farklı bir manyetik etkiye sahip olacaktır. Boru hattı operatörlerine göre, strese bağlı manyetik alan değişikliği, jeoteknik konular, aşırı yükleme veya zayıf yatak takımı gibi birkaç boru hattı koşul faktöründen kaynaklanabilir. Stres anomalilerinin temel nedenini belirlemek, sahiplerine diğer bütünlük araçlarının (yani, ILI araçları) sağlamadığı durum bilgisini sağlayabilecek bir boru hattı bütünlüğü programının önemli bir parçasıdır.

  Bu zemin denetleme teknolojisi, invaziv değildir ve bir operatörün stres altında olduğuna inandığı veya jeoteknik meselelere eğilimli olabileceği alanlarda kullanılabilir. PWA ayrıca, GPS / CBS, CP CIPS, DCVG, ACVG, ACCA ve zemin korozyon ölçümleri de dahil olmak üzere diğer birçok denetim verilerini toplayan geleneksel Spectrum XLI programının yanında kullanılabilir. Spectrum XLI PWA, 2016’dan beri 250 kilometreden fazla boru hattını görüntülemek için kullanıldı ve operatörlerin boru hattındaki yüksek stres alanlarını belirlemelerine yardımcı olan yeni bir çözüm oldu.

STM Coatech, SSPC PCI (Uluslararası Kaplama Enspektörlüğü) ve Corrodere (MPI Group England) Türkiye, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Turkmenistan, Kazakistan, Irak, Katar, Kuveyt, Umman, Sudan ve Cezayir resmi lisansörüdür.

Ayrıca Türkiye başta olmak üzere yukarıda bahsetmiş olduğumuz ülkelerin yetkili sınav merkezidir. Corrodere Enspeksiyon Kursları aşağıda sıralanmıştır.

1.Icorr Level 1
2.Icorr Level 2
3.Icorr Level 3
4.IMO PSPC
5.Corrodere Hot Galvanizing
6.Corrodere Insulation Inspector
7.Practical Workshop Icorr 1,2,3
8.Corrodere Marine & Offshore Inspector
9.Transition to Icorr

REFERANSLAR:

 1. Pure HM, How does the Villari effect identify stress on metallic pipelines?, Erişim tarihi: 26 Şubat 2018, http://www.purehm.net/how-does-the-villari-effect-identify-stress-on-metalic-pipelines/
 2. Materials Performance, New Aboveground System Issued to Inspect Buried Pipelines, Erişim tarihi: 26 Şubat 2018, http://www.materialsperformance.com/news/2018/02/new-aboveground-system-issued-to-inspect-buried-pipelines