BLEEDİNG

Tanım: İstenmeyen renk değişikliği ve lekelenme sağlamak için alttaki boya çözünür renkli bir maddenin difüzyonuyla bir boya filminin boyanması.Bitüm veya katran esaslı ürünün, katran veya bitümün çözünür olduğu üst katlarla kaplandığı yerde görülür.Emülsiyon boyalarında da oluşur.

TEBEŞİRLENME

Tanım: İstenmeyen renk değişikliği ve lekelenme sağlamak için alttaki boya çözünür renkli bir maddenin difüzyonuyla bir boya filminin boyanması.Bitüm veya katran esaslı ürünün, katran veya bitümün çözünür olduğu üst katlarla kaplandığı yerde görülür.Emülsiyon boyalarında da oluşur.

Olası Sebepler: ‘Kanama’ genel olarak önceki katın veya bir önceki katın bir bileşeninin tam veya kısmen yeniden çözündürülmesidir ve son katlarda güçlü çözücüler kullanıldığında ortaya çıkabilir.
Önleme: Doğru kaplama özelliklerini ve malzemeleri kullanın. Uyumlu malzemeler kullanın. Mümkünse uygun koruyucu boya kullanın.

Onarım: Lekelenmiş veya kirlenmiş tabakayı çıkarın.Çözülebilir renkli materyalin alttan difüzyonunu engelleyecek uygun bir kaplayıcı kat uygulayın.Boyanmış / kirletilmiş tabaka çıkartılmadan bir sızdırmazlık macunu katmanı uygulanabilir.