Nanotekstür Yüzey, Paslanmaz Çeliğin Korozyona Karşı Direncini Artırır

Georgia Tech Üniversitesi (Atlanta, Georgia, ABD) araştırmacıları, elektrokimyasal bir aşındırma işlemi kullanarak korozyon direncini artıracak bir Tip 316L (UNS S31603) paslanmaz çelik alaşımı üzerinde nanotekstür bir yüzey yarattılar.

Nanotekstür Yüzey, Paslanmaz Çeliğin Korozyona Karşı Direncini Artırır

Fotoğrafta işlemden geçirilmemiş bir paslanmaz çelik örneği (sağda) ve nanotekstür bir yüzey oluşturmak için elektrokimyasal olarak işlenmiş bir örnek (solda) görmektesiniz.

Georgia Tech Üniversitesi (Atlanta, Georgia, ABD) araştırmacıları, elektrokimyasal bir aşındırma işlemi kullanarak korozyon direncini artıracak bir Tip 316L (UNS S31603) paslanmaz çelik  alaşımı üzerinde nanotekstür bir yüzey yarattılar.

Araştırmacılar başlangıçta sıvıları ve bakterileri itmek için süperhidrofobik bir paslanmaz çelik yüzeyi yaratmaya çalıştılar. Fakat süperhidrofobik bir yüzeyin oluşturulması için bir kaplamanın kullanılması gerektiği açıktı. Ardından araştırmacılar bakteriyel yapışmayı kontrol etmek için nanotekstür yüzey kullanan bir alternatif önerdiler.

Bir nitrik asit (HNO3) aşındırma solüsyonu içine batırılmış paslanmaz çelik yüzeyine akım uygulayan bir elektrokimyasal proseste voltaj ve akım akışının çeşitli seviyeleri ile deney yapmışlardır. Akım, elektronları metal yüzeyinden elektrolit haline getirerek dokusunu değiştirdi. Tipik olarak, bu işlemler paslanmaz çeliği lehimlendirir, ancak araştırmacılar bunu yüzeyi pürüzlendirmek için kullandılar.

Dennis Hess ve Georgia Tech Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik Okulu profesörü Thomas C. DeLoach  “Doğru koşullar altında tane yüzey yapısı üzerinde bir nanotekstür oluşturabilirsiniz” diyor. “Bu tekstür işlemi, krom ve molibden yüzey ayrımını arttırıyor ve böylece paslanmaz çelik ile konvansiyonel çeliği birbirinden ayıran paslanma direncini artırıyor” dedi.

Mikroskopik incelemelerde yüzeyden 20 ila 25 nm çıkıntılar görüldü. Araştırmacılar, çıkıntıların, muamele edilen yüzeyin, bakterileri öldüren bakteri hücre zarları ile etkileşime girmesine izin verdiğine inanıyorlar. Süreç kimyasal süreçten ziyade biyofiziksel bir güce dayandığı için, bakteriler buna direnç gösterememektedir.

REFERANS:

Materials Performance,  Nanotextured Surface Booats Corrosion Resistance Of Stainless Steel

Erişim Tarihi: 7 Şubat 2018

http://www.materialsperformance.com/news/2018/02/nanotextured-surface-boosts-corrosion-resistance-of-stainless-steel