Neden Bir Boya Enspektörüne İhtiyacınız Var?

Danışman ve sertifikalı enspektör Ken Judice, Jr. kalifiye ve deneyimli yüzey hazırlama ve kaplama enspektörü personeli kullanmanın önemi ve tasarruf sağlayan faydalarından bahsediyor.

Neden Nitelikli Bir Kaplama Enspektörüne İhtiyacınız Var?

Danışman ve sertifikalı enspektör Ken Judice, Jr. kalifiye ve deneyimli yüzey hazırlama ve kaplama enspektörü personeli kullanmanın önemi ve tasarruf sağlayan faydalarından bahsediyor.

Niteliksiz Enspektör Atamak - Çok Yaygın Bir Uygulama

“Yeni gelen yeni boyanmış ekipmanın önemli derecede boya onarımına ihtiyacı var” ifadesini bağlayabilecek çok sayıda deneyimli kaplama enspektörü ve boya temsilcisi var. Bu, inşaat sahası dışında “diğerleri” tarafından sağlanan hizmetlerde en yaygın olanıdır. Önceki ifadenin sayısız ve karmaşık nedeni var.

Kısa bir süre önce, sektörde ciddi şekilde telaşlı, deneyimli ve tanınmış bir boya temsilcisinden bir telefon aldım. Konuşma şöyle başladı: “Müşteri seviyesinde hiç kimse yüzey hazırlığı ve uygulamasını izlemediğinde, müşteriniz bu ekipmanın boyası için denizcilik garantisi vermemizi nasıl bekliyor? Fotoğrafları gördün mü?” Cevabım, “Müşteri yüzey hazırlığı ve boyamayı izlemek için bir mekanik enspektör atadı ve size resimleri gönderen benim.” Oldu.

Projenin başlarında müşteriye kalifiye, deneyimli ve sertifikalı kaplama enspektörünü işe alması için yalvardım, ancak proje yöneticisinden tipik bir yanıt aldım: “Bu sadece boya ve herkes boyayı inceleyebilir.” Yine kalifiye, tecrübeli ve sertifikalı boya enspektörü konusunda ısrar ettim. İkinci ve son yanıtı, “Makine enspektörümüz daha önce boyayla uğraştı ve bütçede ek bir enspektör tutacak paramız yok.” Oldu. Son cevabım: “Umarım, boya sistemini kurulum sahasına veya açık deniz yapısına vardığınızda tamir etmek, onarımlar için ödeme yapmak için programda bol miktarda bütçe ve zaman ayrılmıştır, çünkü sertifikalı ve deneyimli bir boya enspektörünün maliyeti, sahip olduğumuza kıyasla çok azdır. “

Çok Yaygın Bir Kaplama İncelemesi Vaka Çalışması

Bu kulağa saçma gelebilir, ancak okuyucularımızın çoğu aynı senaryoyu onlarca kez, boşa harcanan para ve çabadan muazzam bir tiksintiyle deneyimledi. Yakın tarihli bir projede, bitmiş boya işine bakmak için mekanik enspektör yerine seyahat etmem ve buluşmam istendi. Bulduklarımız:

  • Görünen zayıf pahlı kenarlar
  • Kaplamanın içine gömülü kirler(toz,aşındırcı vb)
  • Tozuma
  • Görünür  sarkmalar
  • Yanlış renk
  • Yanlış boya sistemi
  • Kürlenmemiş kaplamalar
  • Kestirme  uygulanmamış
  • Kısmi kitler karıştırılmış veya ürün yanlış ve kirli kaplarda yanlış çözücü ile karıştırılmış
  • Kaplamadan pas görülebiliyordu ve mevcut boya raporları yoktu.

Liste, aşırı kuru film , holiday, mekanik hasar ve daha fazlasını içerecek şekilde devam ediyor.

Bu özel ekipmanın iki gün içinde teslim edilmesi planlandı. Makine enspektörü denetim koordinatörü ve proje yöneticisini arayıp ekipmanın “otomobil cilasına” ihtiyacı olmadığı için boya müfettişinin ne kadar seçici olduğunu ilettiği için senaryo daha da karmaşıktı.

Proje yöneticisi aşağı indi, boya enspektörü ona tüm konularda rehberlik etti ve boya enspektörünün  bulgular konusunda “yerinde” olduğunu fark etti. Ancak, ekipmanın teslim edilmesi gerekiyordu ve ayrılmadan önce tamir etmek için zaman yoktu. Daha sonra, makine enspektörü , boya enspektörü olmadığını ve birinin boya enspektöründen daha erken talep etmesi gerektiğini söyledi.

Satıcı sahasında boyayı düzeltmek için programda daha fazla zaman kalmadığından ekipman, kurulum sahasına zamanında sevk edildi. İş sahibi, işi tamir etmek için ilk başta onu boyamak için harcadığının üç katı para harcadı.

Bir kaplama Enspektörü İşe Ne Sağlar?

Birçok mekanik enspektör yıllardır boyayla uğraşıyor ve birçok boya enspektörü yıllardır kaynak ve elektrik işlerinin yanında, ancak boya enspektörünün kaynak veya elektrik işlerini izlediğini hiç deneyimlemedim.

Volt, amper, ilerleme hızı, kaynak sarf malzemeleri, konum, kök aralığı, kaynak işlemi ve bağlantı hazırlığı, sağlam kaynaklar için çok önemli hususlardır. Aynı şekilde, bir boya işi için çiy noktası, bağıl nem, yüzey sıcaklığı, hava sıcaklığı, profil derinliği, aşındırıcı madde türü, temizlik derecesi, kumlama derecesi, boyacı tekniği, boya pompa basıncı, fan genişliği ve hava basıncı eşit derecede önemli hususlardır.

Resmi kaplama eğitimi ve sertifikasına sahip bir kaplama enspektörü, yüzey profili okumalarının nasıl düzgün şekilde alınacağını, kuru film kalınlığı (DFT) göstergelerinin nasıl kalibre edileceğini, DFT göstergelerinin nasıl kullanılacağını, ıslak film kalınlık göstergelerinin nasıl kullanılacağını, aşındırıcı kumlama dereceleri arasındaki farkı nasıl ayırt edileceğini ve aşina olunacağını bilir. SSPC-VIS 1,1 VIS 2,2 ve PA 2.3 gibi standartlar. Ek olarak, enspektör, uygun pah kırma (feathering) neye benzediğini bilmeli, hava basıncının çok yüksek olduğunu bilmeli, pompa basıncının ne zaman çok yüksek olduğunu bilmeli, düşük voltaj holiday detektörünü ne zaman kullanacağını bilmelidir.

Endüstrinin, denetimler için bütçelerin oluşturulma şeklini değiştirmesi ve nitelikli, deneyimli ve sertifikalı kaplama enspektörü kullanmanın önemini fark etmesi gerekiyor. Kaynak ve boyama, farklı seviyelerde uzmanlık gerektiren çok farklı zanaatlardır. Metaller ve ekipman ancak onları koruyan kaplama kadar iyidir. Metal, bir cevher olarak orijinal haline dönmeye çalışmaktan asla vazgeçmez ve bu süreç birçok koşulda hızlanır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2013 yılında korozyonun maliyeti 1 trilyon doları (GSYİH’nın% 6’sı) aştı, öyleyse neden kaplamaları bütçe ve denetleme şeklimizde zayıf kararlar almaya devam ediyoruz?

Çoğu büyük inşaat sahasında, kendi işleri için yeterli denetçiler sağlanır. Bununla birlikte, saha dışı satıcı konumlarında, denetim kapsamı en iyi ihtimalle marjinal olabilir ve nadiren kendi işleri için denetmenler bulunur. Genellikle mekanik enspektör hepsini izler. Çoğu büyük projede, ekipman paketleri şantiyedeki yapının maliyetine eşittir. Kısacası boya işi müşteri veya boya üreticisinin ihtiyacına göre yapılmadığında çok pahalıya mal olur ve başarısızlığa yol açar.

Boya üreticisinin boya garantileri çoğu büyük projeyle birlikte gelir ancak uygulamayı içermez. Yönetimin birçok kez “Önemli değil, boya üreticisinden bir garantimiz var ve başarısız olursa maliyeti başkası karşılayacaktır” dediğini duydum. Boya üreticisinin yüzey hazırlama ve uygulama gereksinimlerine uyulmadığı için onarımların maliyetinin nasıl karşılanmayacağını açıklayan bir mektup daha sonra geldiğinde oldukça şaşırtıcıdır. Yine, çoğu boya garantisi yalnızca boya malzemelerini kapsar. Tecrübeli, kalifiye ve sertifikalı kaplama enspektörünün kullanımıyla üreticinin yüzey hazırlama ve uygulama konusundaki tavsiyelerine uyulmasını sağlamak müşterinin yararınadır. Boya üreticisinin yüzey hazırlığı ve uygulaması konusundaki tavsiyelerine uyulmaz ve uygun şekilde belgelenmezse, sorunun boya malzemesinde olduğunu kanıtlamak imkansız olmasa da çok zor olacaktır.

Bugün Muayene - Yarın Daha Az Yeniden Çalışma Maliyeti

Bir kaplama enspektörünün, kaplama işi tamamlandıktan sonra bir yere gelmesi ve proje yöneticisine işin tatmin edici olmadığını ve onarılması gerektiğini bildirmesi çok sinir bozucu olabilir. Mekanik enspektörlerin bunun onların gözetiminde olduğu konusunda bilgilendirilmesi aynı derecede sinir bozucudur.

Aynı şekilde, firmanın işi izleyen, ehliyetli olsun ya da olmasın bir enspektörü hazır bulundurması müteahhit ile sorun yaratabilir. Deneyimli, kalifiye ve sertifikalı kaynak enspektörleri fabrikasyonu bilir ve deneyimli, kalifiye ve sertifikalı kaplama enspektörleri boyayı bilir. Kendi alanlarındaki uzmanlara daha çok sadık kalın , sonuç kaliteli bir iş olacaktır.

Kalifiye personel kullanmadan ihtiyaç duyulan uzmanlığı ve ortaya çıkabilecek olası sorunları tanımak proje yöneticisine bağlıdır. Son olarak, boya üreticisini suçlamayın; üretici boyayı sağlar ve talep edildiği gibi teknik destek sağlamak için oradadır. Hiç kimse uygun inceleme kapsamı ile düzgün yüzey hazırlığı ve uygulaması sağlamazsa ürünün performans göstermesi beklenemez. Bugün enspektör maliyeti, yarın yeniden çalışma maliyetinden çok daha ucuz olur.

Source: Originally appeared online at coatingspromag.com; authored by Ken Judice, Jr.; images from SSPC-VIS 1, “Guide and Reference Photographs for Steel Surfaces Prepared by Dry Abrasive Blast Cleaning.”