Askeri Mil Standartları

ABD Askeri Savunma Bakanlığı tarafından standardizasyon hedeflerine ulaşmak için sıklıkla

ABD Askeri Savunma Bakanlığı tarafından standardizasyon hedeflerine ulaşmak için sıklıkla “MIL-STD”, “MIL-SPEC” veya (gayrı resmi olarak) “MilSpecs” olarak adlandırılan bir ABD savunma standardı kullanılır. Bir şartnamenin nasıl arşivleneceğine ilişkin detay özellikleri, MIL-DTL ile standartlara bağlanmıştır.
Standardizasyon, birlikte çalışabilirliği sağlamada, ürünlerin belirli gereksinimlerini karşılamada,  güvenilirliklerini, stabil olmalarını, toplam sahip olduğu maliyetleri, lojistik sistemlerle uyumluluğunu ve benzer özellikler ile ilgili hedefleri karşılamada kullanılır.

Savunma standartları ayrıca diğer savunma devlet kuruluşları, teknik kuruluşlar ve endüstri tarafından da kullanılır. Savunma sanayiinde boyalar ve kaplamalar korozyonun önlenmesinde büyük bir rol oynar.

Bu standartlara uygun olarak üretilmiş ve standartlar dahilinde uygulanan boyalar korozyon, tahribatı azaltma, yangın önleme gibi birçok niteliğe sahip olur.
MIL-DTL şartnamelerinden bazıları şunlardır.

MIL-DTL-14072

Bu şartname, toprak elektroniği ekipmanlarını askeri kullanımda karşılaşılan iklim koşullarının kötüleşen etkilerinden korumak için gerekli son işlemlerin gerekliliklerini kapsar.

MIL-DTL-15090

Bu şartname litre başına 250 gram (maksimum) (galon başına 2.08 pound [maksimum]) uçucu organik içerik (VOC) ile uyumlu boyayı kapsar. Boya, gemide kullanılan ekipman, makine, mobilya ve elektrik panosu gibi elektrikli ekipmanlarda üst kaplama olarak kullanılmak üzere açık gri ekipman emayesidir.

Bu ürün VOC hava kirliliği yönetmeliğinin geçerli olduğu her yerde kullanılabilir. Bu şartname kapsamına giren açık gri ekipman emayesi, reaktör tesisi boyama programları tarafından kapsanan uygulamalar dahil olmak üzere tüm iç kuru alanlarda kullanım için hava ile kuru, solvent bazlı bir kaplamadır. Bu ürün tek bir kutuda verilir ve inceltilmeden sağlandığı şekilde kullanılır.

MIL-DTL-24441

Bu şartname, yüzeyleri çevresel saldırılara karşı korumak için tasarlanmış bir dizi iki bileşenli epoksi-poliamid boyayı kapsar.

MIL-DTL-24607

Bu şartname, yarı parlak, klorlu alkid reçinesi, kuru olduğunda yanmayı ya da alevlenmeyi desteklemeyen ve astarlanmış, pürüzsüz metal, cam takviyeli plastik (GRP), ahşap ve plastik / kompozit yüzeylerde kullanım için iç emaye içerir.

MIL-DTL-24631

Bu şartname, iki renk kamuflaj boyası ve esnek beyaz işaretleme boyası için gereksinimleri kapsar.

MIL-DTL-53022

Bu şartname, demirli ve demirsiz yüzeyler için çabuk kuruyan, korozyonu önleyen bir epoksi astar içerir. Astar kurşunsuz ve kromatsızdır ve solvent emisyonları için hava kirliliği gereksinimlerini karşılar.

MIL-DTL-53039

Bu şartname, askeri taktik teçhizatta zemin kaplama, havacılık ve ilgili destek varlıklarını içeren bir son kat olarak kullanılmak üzere tek bileşenli, polimerik düzleştirilmiş, kimyasal maddeye dirençli, alifatik poliüretan kaplamayı kapsar.

Belirtilenler dışında, malzemeler kobalt ve altı değerlikli olmayan krom dışındaki inorganik tehlikeli hava kirleticilerinden (HAP’ler), uçucu organik tehlikeli hava kirleticilerinden (HOT) aridir.

Kaplama kurşun, kadmiyum, kadmiyum bileşikleri ve altı değerli krom içermez. kirleticilerinden (HOT) aridir. Kaplama kurşun, kadmiyum, kadmiyum bileşikleri ve altı değerli krom içermez.

MIL-DTL-53072

Bu şartname, askeri teçhizatta kullanılan CARC sistemlerinin uygulanması ve denetlenmesi ile ilgili gereklilikleri kapsar. Boyanacak yüzeyler için uygun malzeme ve prosedürlerin seçim sürecinde kullanım için gereklidir ve aşağıda referans verilen temizlik, ön işleme ve kaplama özellikleri için ek uygulama, inceleme ve kalite kontrol bilgisi sağlar.

MIL Standartlarıyla Bazı Boya Uygulamaları

Bu standartlar göz önüne alınarak gelişen teknolojiyle birlikte askeriyede kullanılan taşıtların yakıt tankerleri, küçük silahlı yangın nedeniyle yakıt tankerlerinin sızıntısını en aza indirmek veya önlemek için tasarlanan içeriğinde yangına dayanaklı üretan ve özel şişebilir süper emici polimer ihtiva eden boya ile  kaplanır. Şişebilir süper emici polimer bir merminin oluşturduğu istenmeyen giriş ve çıkış deliklerini kapatmak için üretan ile birlikte hareket eder.

Güvenlik için yapılan yangın koruma boya uygulamlarından biri de 350 ° C’nin üzerindeki sıcaklığa maruz kaldığında soğutma gazları oluşturan termal olarak aktif malzemelerle doldurulmuş bir modifiye epoksi bağlayıcı. Bu yüksek ısıya dayanıklı kaplama, 1000 ° üzerindeki sabit sıcaklıklara dayanabilir ve 5000 ° ‘ye kadar olan patlamalara dayanabilir. Bu kaplama hem askeri hem de ticari uygulamalar için kullanılabilir.

ABD Ordusu, carwell’in neredeyse durdurulduğunu veya neredeyse STOPS korozyonunun olduğunu kanıtladı! Carwell pas önleyici bir uygulamadır. Aslen denizaşırı nakliyede araç pas önleme için yaratılmıştır. QPC birkaç sertifikalı uygulayıcıdan biridir. Uygulama basit ve kolaydır ve filonun büyüklüğü, tesis büyüklüğü veya konumu ne olursa olsun, bakım programınıza kolayca uygulanabilir.

Bu uygulamada, mükemmel kimyasal ve korozyon direnci ile bu ağır yüklere dayanacak üstün darbe direnci sunar. Aşağıdaki zorlu uygulama sprey koşulları için endüstriyel bir astardır:

  • Su, nem veya düşük sıcaklık koşullarının olduğu ve ortadan kaldırılması zor olan dış mekan uygulama alanları
  • Gıda işleme, gıda depolama, veterinerlik, üretim alanı ve laboratuarlar gibi endüstrilerde zemin ve duvar koruması
  • Endüstriyel tesis, tarım ve petrokimya uygulamaları için monolitik, geçirimsiz bir astar  olarak ikincil muhafaza sağlar.