DÜNYA’DAKİ BOYA ENSPEKTÖRLÜĞÜ KURSLARI

Uluslararası endüstriyel sektörlerde söz sahibi ve akreditasyona sahip kuruluşlarca verilen sertifikalar BGAS-CSWIP(TWI),FROSIO,ICORR,NACE ve SSPC gibi.

DÜNYA’DAKİ BOYA ENSPEKTÖRLÜĞÜ KURSLARI

Boya ve Kaplama Enspektörlük Sertifika-Eğitimleri Nedir, Öne Çıkan Programlar ve Farkları

Uluslararası endüstriyel sektörlerde söz sahibi ve akreditasyona sahip kuruluşlarca verilen sertifikalar BGAS-CSWIP(TWI),FROSIO,ICORR,NACE ve SSPC gibi.

Her meslek grubu için olduğu gibi, Boya/Kaplama Enspektörleri için de mesleki sertifikasyon programları ve bu sertifikaları kazanabilmek için eğitim programları uzun zamandan beri mevcuttur. Bunların son dönemde dünya ile birlikte Türkiye’de sıkça gündeme gelmesi ve popüler olmasının nedenleri:

 • AROMCO,BECHTEL,BP,GE,SHELL,SIEMENS ve WORLEYPARSONS gibi uluslararası müteahhitlik ve mühendislik firmalarının teknik şartnamelerinde ve Denizcilik(ing.Marine) sektöründe IMO PSPC kapsamındaki IMO MSC.215(82) ve IMO CSR standart ve yönetmeliklerinde de bir zorunluluk olarak belirtilmesi, ENDÜSTRİ/SANAYİ ve MARİN sektörlerinde proje şartnamelerin aşağıda açıklanacak uluslararası geçerlilikte sertifikaların yazılı olarak talep edilmesidir.

SSPC PCI (Protective Coating Inspector):

dunyadaki-boya-enspektorlugu-kurslari-gorsel-1

SSPC,11 Şubat 2008 tarihinden geçerli olmak üzere, American Bureau of Shipping (ABS,dünyanın en geniş ikinci büyük ticari gemi sınıflandırma birliği) tarafından SSPC PCI (koruyucu kaplama inspektörlük programı) NACE Coating Inspector level 2’ ve FROSIO inspektörlüğü level 3’e denk olduğunu onaylamıştır.

Lloyds Register IMO MSC215 (82) IACS PR 34 ve SC223 Yetkinlik standartların gereklerine uygun olarak PCI Programını onaylamıştır.

15 Ocak 2011 tarihinden geçerli olmak üzere , RINA (Registro Italiano Navale), 150 yaşındaki Genova, İtalya merkezli gemi sınıflandırma birliği,SSPC PCI programını NACE  level 2 ve FROSIO Level III’e  eşdeğer olduğunu onaylamıştır.

Exxon Mobil, Shell, Chevron, Aramco, Katar Petrol, Adnoc gruplar gibi petrol Şirketleri  SSPC PCI Eğitim ve Kaplama eğitimi ve sertifikasyonunun önemini belirtmelerinden gurur duyuyoruz. Şuanki endüstriyel talebin ihtiyaçlarını PCI Kaplama sertifikası edinen inspektörlerin tercih edildiği çünkü SSPC PCI çok güçlü kaplama denetmen teknikleri ve metotlarını içinde barındırmaktadır.Ayrıca SSPC PCI sertifikalı inspektörlerin  kaplama kalite denetlemesinde saha deneyim seviyesi gerektirmektedir ve bunu karşılamaktadırlar.

SSPC PCI eğitim programı ,Jotun, Hempel, Berger ve PPG gibi tanınmış boya şirketleri teknik personellerini SSPC PCI programı almış kişilerden seçmektedir.

Bu kursa katıldıktan sonra aşağıdakileri yapabileceksiniz

 • Ortak görevleri, sorumlulukları ve bir endüstriyel kaplama denetçisi olma rolünü tanıyacak
 • Bir kaplama projesi üzerinde kaplama üreticisi rolünü tanıyacak
 • Bir kaplama denetçisinin yetkilerini açıklayacak
 • Kapsamlı belgelerin önemini açıklayacak
 • Kalite güvence ve kalite kontrol arasındaki farklılığı ve kalite güvence ve kalite kontrol personelinin ortak  görevleri arasındaki farkları   belirleyecek
 • İş öncesi veya imalat öncesi konferansın amacı ve içeriğini doğru tanımlayacak
 • Denetim personelinin etik önemini açıklayacak
 • Tam ölçekli montaj öncesi kaplama performansını değerlendirmek için kullanılan yöntemleri
  Ve proje üzerinde kaplama denetiminin( ör. termal sprey kaplama , toz boyalar ve duplex kaplama sistemlerinde   istihdam edilen projeleri)açıklayabilecektir.
 • Kaplama hataları nasıl engellenebilir bunu açıklayacak
 • Potansiyel güvenlik tehlikelerini listeleyebilecek.
 • Bir denetim planı / prosedürü hazırlayabilecek
 • Endüstriyel projelerde kaplama denetmenliği yapabilecek
 • Şartnamenin gerektirdikleri  ile denetçi sonucunun karşılaştırılmasını yapabilecektir.

İdare, geminin yetkisi altında işletileceği devlet yönetimidir.

Kurs Formatı

Kurs katılımcılara 5 gün boyunca yoğun bir eğitim verir ve  birden fazla atölye çalışması,problem çözme yetisi verilerek katılımcıların  üretim ve proje planlarını baskı olmadan, bir sınıf ortamında öğrenmeleri sağlanmaktadır..Öğrenme ortamı geliştirmek ve takım çalışmasının önemini göstermek amacıyla, atölye çalışmaları ve alıştırmalar küçük takımlar halinde yapılacaktır.

Bu kurs kapsamlı bir yazılı sınav ve pratik  (alet kullanımlı) sınav ile tamamlanmaktadır. % 70 veya daha yüksek temel kurs sınavını (iki bileşen,teorik ve pratik) geçen katılımcılar, sertifikasyon sınavına(level 2)  girmek için ön şartı elde etmiş olacaklardır.  % 80 veya daha yüksek  not alındığında SSPC sertifikalı Level 2 PCI denetçesi olmaya hak kazınılmış olunacaktır.

Kimler Katılabilir?

Boya-Kaplama proje yöneticileri, kalite yöneticileri, müfettişler(denetmenler), müteahhit denetim personelleri,boya- kaplama şartnameleri yazanlar veya kaplamalar veya ekipman tedarikçileri, kaplama danışmanları ya da çelik koruyucu kaplama sektöründe yer alan teknik servis temsilcileri,boya firmaları tehnik satış temsilcileri veya teknik servis elemanları vb

(PCI kurs üretim kısmındaki çalışanlar içinde yararlı olduğunu lütfen unutulmamalıdır)

SSPC PCI Eğitimini SSPC Türkiye Lisansöru STM Coatech Düzenlemektedir.
www.sspc.org/trn-licensee

FROSIO Surface Treatment Inspector Certification (Yüzey işlemleri Enspektör Sertifikasyonu):

dunyadaki-boya-enspektorlugu-kurslari-gorsel-2

Onay ve Sertifikasyon İçin Gerekenler :

 • Yüzey işlem ya da izolasyon muayenesinde bir eğitim kursuna katılın.
 • Ders, FROSIO onaylı eğitim kurumu tarafından sağlanan 80 saatlik bir süreye sahip olacak
 • Hem teorik hem de pratik sınavlara geçmek
 • İlgili deneyimi belgelemek

Sertifika düzeyleri ve geçerliliği:

FROSIO sertifikasyon planının üç farklı seviyesi vardır:

Inspektör Adayı Belgesi Level I – Beyaz

 • İlgili tecrübesi olmayan ya da seviye II-Yeşil için gereken seviyenin altında olan adaylar
 • İlk yayın tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir.

Inspektör Sertifikası Level II – Yeşil

 • En az 2 yıl ilgili deneyime sahip aday
 • İlk yayın tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir.

Inspektör Sertifikası Seviye III – Kırmızı

 • En az 5 yıl ilgili deneyime sahip olan aday, en az 2 yıl, muayene deneyimi ile belgelenecektir.
 • İlk yayın tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir.

ICORR Painting Inspektor Certification:

dunyadaki-boya-enspektorlugu-kurslari-gorsel-3

ICorr Level 1 ve 2 Kursları

Corrodere tarafından sağlanan ICorr Seviye 1 ve Seviye 2 eğitimleri,% 100 geçişli işaret ile çoktan seçmeli testi geçerek tamamlanması gereken % 100 esnek çevrimiçi çekirdek ve uzman modüllerden oluşur. Daha sonra ICorr 1 veya 2 sertifikasına ulaşmak için bir günlük pratik ve teorik değerlendirmeye katılmalı ve % 70 oranında geçmelidir. Değerlendirme merkezleri Farnham ve Newcastle’da, ancak değerlendiricilerimiz öğrenci sayılarının 8 veya daha fazla olduğu şirket binalarında değerlendirmeler yapacaklardır.

Deney ekipmanı ve ölçüm cihazlarına pratik açıdan maruz kalmayan öğrenciler için isteğe bağlı olarak bir günlük bir atölye çalışması düzenlenmiştir.

Bu ders, ICorr Rec Doc’a uygun olarak Korozyon Enstitüsü tarafından onaylanmıştır. Bu niteliklerden herhangi birine sahipseniz, tam nitelikli kaplamalar inspektörler olarak çalışmanıza imkan sağlayacaktır.

ICorr Kaplama Inspektörü – Level 1

Öğrencilerin bu dersi alabilmeleri için ön koşul olarak 12 ay endüstriyel deneyimi olmalıdır.

Icorr Kaplama Inspektörü-Level 2

Öğrenciler, bu dersi alabilmek için bir ön koşul olarak 12 ay önceki endüstriyel kaplama muayene deneyimini sergilemelidir.

Öğrencilerin Level 2 sınavlarına başlamadan önce Level 1 sınavının başarıyla tamamlanmasını şiddetle tavsiye ederiz. Level 2 sınavları Level 1’e kıyasla çok daha kapsamlıdır ve ek denemeler içerir.

NOT: Level 2 sınavını denerseniz ve başarısız olursanız, Level 1 başarı belgesi almazsınız.

NACE CIP (Coating Inspektor Program):

dunyadaki-boya-enspektorlugu-kurslari-gorsel-4

Ön Gereklilikler:

Aşağıda kursa katılım için aranan ön gereklilik aşağıda belirtilmiştir:

 • NACE CIP Level 1 eğitimine katılmak için; herhangi bir ön gereklilik tanımlanmamıştır.
 • NACE CIP LEVEL 2 için; NACE CIP Level 1 kursuna katılmış ve bu eğitimi başarı ile tamamlamış olmak,
 • Toplam iş tecrübesi içerisinde en az 2 yıllık boya & kaplama faaliyetleri kapsamında tecrübe sahibi olmak, (Not: Boya ve kaplama alanında toplam iş tecrübesi 2 yılı bulmayan katılımcılar, NACE CIP Level 2 eğitimine katılabilirler, fakat ilgili eğitimin yazılı ve uygulama sınavlarını başarı ile geçmiş olsalar bile, boya & kaplama alanında ki 2 yıllık iş tecrübesini tamamlamadan önce NACE CIP Level 2 eğitim sertifikasını alamayacaklardır).

Sınavlar:

NACE CIP Level 1 ve NACE CIP Level 2 eğitimini başarı ile tamamlayabilmek için günlük olarak uygulanacak olan yazılı sınavlardan (quizler) ve eğitim tamamlandıktan sonra yapılacak olan yazılı ve uygulama sınavlarının her birinden yeterli puan alınması gerekmektedir.

 • Kurs süresince, verilen eğitiminin pekiştirilmesi için katılımcılar günlük olarak kısa sınavlara (quizlere) tabi tutulacak olup, bu günlük sınavlar esnasında eğitim notları ve diğer materyaller kullanıma kapalı tutulacaktır. Eğitimi başarı ile tamamlayabilmek için günlük sınavladan yeterli puan alınması gerekmektedir.
 • Kurs sonunda yapılacak olan Final “Yazılı” ve “Uygulama” sınavlarından başarılı olabilmek için alınması gerekli minimum puan 70% ‘dir. Uygulama sınavı, eğitim bittikten hemen sonra NACE eğitmenlerinin gözetiminde eğitim salonunda yapılacaktır. Yazılı sınav ise eğitim tamamlandıktan sonra katılımcıların tercih edecekleri lokasyonlarda bulunan NACE onaylı merkezlerde online olarak (CBT – Computer Based Testing) gerçekleştirilecektir. Yazılı sınav, eğitim bittikten sonra istenilen zamanda alınabilir.

Sertifika:

RINA & NACE İşbirliği içerisinde sağlanan eğitim sonunda, günlük quizler ve eğitim sonunda yapılacak olan yazılı ve uygulama sınavlarında başarılı bulunan tüm katılımcılar uluslararası geçerliliğe sahip olan “NACE CIP Level 1 Boya Enspektörlüğü ve NACE CIP Level 2 Boya Enspektörlüğü” sertifikası almaya hak kazanacaklardır.

Eğitim ve Sınav Dili:

NACE’in yurt dışından gelen kalifiye eğitmenleri tarafından sağlanan eğitimin dili İngilizce olup eğitim sırasında Türkçe’ye simultane tercüme yapılmaktadır. Ayrıca, eğitim notlarının slaytlar kısmı, günlük sınavlar (quizler), yazılı ve uygulama sınavları Türkçe’ye tercümeli olacaktır.

BGAS-CSWIP

dunyadaki-boya-enspektorlugu-kurslari-gorsel-5

TWI, daha önce NATIONAL GRID Plc adına, ‘ERS’ olarak anılan İngiliz Gaz Onaylı Şemayı (BGAS) çalıştırmaktadır.
Adayların eğitim alması tavsiye edilse de, herhangi bir nitelik için özel bir eğitim ve deneyim gereksinimi bulunmamaktadır.

Sistem öncelikle boru hatlarıyla ilgili bir veya daha fazla faaliyette bulunan inspektörler için tasarlanmıştır. BGAS-CSWIP nitelikleri, her ikisi de uluslararası alanda kabul gören tanınmış CSWIP muayene niteliklerini tamamlayan, boru hatlarına özgü niteliklere büyük önem verilmektedir.

REFERANSLAR:
TWI,BGAS-CSWIP,Erişim Tarihi: 20 Nisan 2017, http://www.twitraining.com/home/exams/bgas-cswip
THE MPI GROUP,ICORR Coatings Inspector Courses,Erişim Tarihi: 21 Nisan 2017, http://www.mpigroup.co.uk/education-training/traintheinspector/icorr-coating-inspector-1-2/
FROSIO,Training and Certification,Erişim Tarihi: 21 Nisan 2017, http://www.frosio.no/en/training-and-certification
RINA,NACE CIP LEVEL 1-2 Boya Enspektörlüğü Eğitimi,Erişim Tarihi: 21 Nisan 2017,http://www.rinaturkey.org/newsevent.asp?islem2=Detay&MenuID=1&ID=56
STM COATECH,SSPC PCI Boya Enspektörlüğü Level 1-2 Sertifikasyon Eğitimi, Erişim Tarihi: 21 Nisan 2017, https://stmcoatech.com/sspc-pci-boya-enspektorlugu-level-1-2-sertifikasyon-egitimi