Neden Boya Enspektörü Gereklidir?

Herhangi bir korozyon kontrol programında kritik nokta, endüstriyel kaplamaların sertifikalı üçüncü taraf Boya Enspektörü tarafından düzenli olarak denetlenmesidir.

Herhangi bir korozyon kontrol programında kritik nokta, endüstriyel kaplamaların sertifikalı üçüncü taraf Boya Enspektörü tarafından düzenli olarak denetlenmesidir.
Satın aldığımız mal ve hizmetlerin çoğunda kalite bekleniyor. Bu  kabul edilen, iyi işlerin olmasında gereksinimdir. Örneğin, aracınızı tekrar çalıştırmak için tanınmış bir tamirciden yardım beklersiniz ya da en sevdiğiniz restoran beklediğiniz türden yemekleri sunmaya devam eder.

Ancak bazı endüstrilerde kalite kontrol, varsayımlarda bulunmak için çok önemlidir. Riskler, işçiliğe bir sözleşmeye ve el sıkışmasına güvenemeyecek kadar yüksektir. Bunlar, kaplama enspektörlerinin kendilerini çalışırken buldukları endüstrilerdir. Kontrol ettikleri kalite (doğrulamak, aslında), yıkıcı yapısal çökmelere, pahalı ekipman arızalarına ve düpedüz tehlikeli çalışma koşullarına yol açabilecek korozyonu önlemeye yardımcı olur.

Bir Boya Enspektörü Neden Gerekli?

Bir boya uygulayacısının işinin  her seferinde doğru yaptığına güvenmek hoş bir şey olsa da, yapılacak basit ve akıllı bir iddaa değildir. Olur böyle şeyler. İnsanlar hata yapar. Şartnameler yanlış yorumlanmıştır ve çok önemli detayların bile kaçmayı önleme yolu vardır. Yine, boya enspektörünün girdiği yer burasıdır.

Endüstriyel boyama işlerinde kalitenin yönetilmesi hem yükleniciye hem de sorumluluğu bir mal sahibine düşer. Tüm boya müteahhitleri, iş için kalite kontrolünden (QC) sorumlu bir kişiye (kaplama boya enspektörüne) sahip olmalıdır. Boya müteahhitinin bu çalışanı, yüzey hazırlığı, kaplama uygulaması, yapışma ve diğer detayların tüm yönlerinin, şartname belgesinde belirtilen iş taleplerinin doğrultusunda olduğunu doğrulamakla sorumludur. Bunu da kaplama / boya enspektörü sağlar.

Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, endüstriyel boyacıların umduğu veya beklediği gibi çalıştığı birçok sektörde kalite kontrol çok önemlidir. Sorumlu iş sahibinin geldiği yer işte burasıdır. Endüstriyel bir kaplama yüklenicisi tarafından gerçekleştirilen yüksek kaliteli çalışmayı doğrulamak için, mal sahipleri genellikle bir yüklenicinin Kalite Güvencesi’nin bulgularını ve ölçümlerini doğrulamak için üçüncü taraf boya enspektörlerini işe alır.

Fakat Bir Boya Enspektörü Gerçekte Ne Yapar?

Genellikle kalite güvence uzmanı veya QA olarak adlandırılan bu pozisyon, yukarıda belirtilen bazı felaket sonuçlara yol açabilecek usulsüz veya basit bir şekilde dikkatsiz yüklenici durumunda hayati bir kontrol görevi görür. Ancak bir QA “aha yakaladım seni” pozisyonundan uzaktır. Kaplama sistemleri karmaşıktır ve ortam koşullarından uygulama yöntemine kadar sayısız faktör vardır, bunları uygulama işini daha da karmaşık hale getirir.

Bu nedenle, eğitimli ve deneyimli profesyonellerin(boya enspektörlerinin), projenin özelliklerine uygun bir nihai ürün elde etmek için birlikte çalışmaları (işi yönlendiren belge, amaçlanan tüm uygulamaları ortaya koyma ve mal sahibi ve yüklenici tarafından en iyi sonuçları elde etmek için üzerinde anlaşmaya varılan kontrol önlemlerini kontrol etme) yararlıdır.

İş sahiplerinin, dikkatsiz bir uygulamaya karşı koruma sağlamak ve karmaşık bir sürecin aksamadan devam etmesini sağlamak için QA’lerin kontrolünü elinde bulundurduklarından emin olmak önemlidir. Deneyimli bir kaplama enspektörü, bir projenin her adımda doğru yapıldığını doğrulayabilir.

Ve teftişler, yıkıcı bir başarısızlığı engellemekten daha fazlasını yapar. Boya enspektörleri, varlıklarınızı koruyan kaplamanın uzun ömürlü olmasını ve fark yaratarak hizmet etmesini sağlayarak uzun vadede para tasarrufu yapmanızı sağlar.

Eğitimli ve deneyimli profesyonellerin, projenin özelliklerine uygun son bir ürün elde etmek için birlikte çalışması yararlı olur.
Sonuç olarak, İş sahiplerinin, hem dikkatsiz bir uygulamaya karşı koruma sağlamak hem de karmaşık bir sürecin aksamadan devam etmesini sağlamak için boya enspektörü gereklidir.

STM Coatech, SSPC PCI (Uluslararası Kaplama Boya Enspektörlüğü),C1, C2, PCS ve Corrodere (MPI Group England) Türkiye, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Rusya, Azerbaycan, Turkmenistan, Kazakistan, Irak, Katar, Kuveyt, Umman, Sudan ve Cezayir resmi lisansörüdür. www.sspc.org/trn-licensees

www.stmcoatech.com